Telefónica CR: Predikce výsledků za 1Q 2013

05.05.2013 11:58:35

Hospodaření společnosti Telefónica CR v 1Q 2013 podle našich propočtů (opět) nijak zásadně nevybočí z postupného klesajícího trendu. Predikujeme meziroční pokles jak u pevného segmentu, tak i u mobilního segmentu. To se negativně projeví v provozním zisku OIBDA i EBIT. Nepředpokládáme, že zveřejněné výsledky analytiky překvapí jak pozitivně, tak ani negativně. Zásadnější roli než při předchozích příležitostech by mohl hrát konferenční hovor.

Telefónica CR již několik let bojuje s klesajícím počtem pevných linek i internetu, což bude důvodem pro meziroční pokles tržeb v tomto segmentu o 4,2 %. Výraznější pokles očekáváme v mobilním segmentu, kde se velmi výrazně projevuje konkurenční souboj mezi stávajícími operátory a snaha každého z nich, Telefóniku CR nevyjímaje, o udržení klienta za každou cenu. Poskytované individuální slevy se ve výsledcích projevují čím dál více. V mobilním segmentu bude také negativně působit dopad dalšího snížení ceny propojovacích poplatků. Očekáváme, že mobilní segment poklesne v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 8,2 %.

Ne všechny dílčí segmenty ale mají klesající charakter. Tržby na Slovenku podle našeho názoru vzrostou oproti minulému čtvrtletí o 2 %, stejně tak růstovým segmentem (do budoucna s velkým potenciálem) je poskytování IT služeb. Na straně nákladů bude zajímavá položka vzniklá očekávaným zaúčtováním jednorázové položky vzniklé z důvodu propouštění zaměstnanců, které společnost oznámila v průběhu prvního čtvrtletí.

Důležité informace by mohly vzejít z konferenčního hovoru, který se bude konat v úterý ve 13:00. Očekáváme, že se management vyjádří k aktuální situaci na telekomunikačním trhu v souvislosti s dramatickou úpravou tarifů. V průběhu dubna již bylo ze strany managementu indikováno, že 2Q 2013 bude pro společnost rekordní.

Dále by se také mohl management vyjádřit k probíhajícímu připomínkovému období na nové podmínky aukce kmitočtů. Myslíme si, že jediná informace, která by mohla být zveřejněna, je, že Telefónica CR s novými podmínkami nesouhlasí a že bude požadovat jejich úpravu.

Nepředpokládáme, že akcie společnosti bude na výsledky nijak zásadně reagovat a prozatím ponecháváme naši roční cílovou cenu 343 CZK.

Celá predikce ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář