Telefónica CR: Predikce výsledků hospodaření za 3Q2012

02.11.2012 14:48:40

Také ve 3. čtvrtletí čelila Telefónica CR silné konkurenci vzhledem k vysoké saturaci telefonního trhu. Podle našeho názoru se nezmírnilo meziroční tempo poklesu tržeb, když po poklesu o 2,4 % ve druhém čtvrtletí očekáváme v uplynulém čtvrtletí propad o 3,2 % (konsenzus -3,5 %). Snížení tržeb očekáváme jak v pevném segmentu (-6,4 % y/y), tak i v mobilním segmentu (-5,5 % y/y). Naopak stále silný růst tržeb (+32,3 % y/y) predikujeme na Slovensku.

Na provozní úrovni dosáhne podle našeho modelu společnost upravené OIBDA marže 41,0 %. To je o 0,6 pb více než v předchozím kvartále, nicméně je to výrazný pokles v meziročním srovnání (3Q 2011 upravená marže 45,5 %). I tak ale očekáváme snadné splnění celoročního cíle, kterým je zpomalení tempa meziročního poklesu upravené OIBDA marže. Čistý zisk podle našich výpočtů dosáhne 1,73 mld. CZK (konsenzus 1,78 mld. CZK).

Podle našeho názoru stojí Telefónica CR před řadou důležitých milníků. Většinu z nich by měl management zmínit již při komentáři výsledků za 3Q. Aktuální je zejména vstup prvního virtuálního operátora BLESKmobil. Očekáváme od vedení firmy komentář, jak tento virtuál ovlivní hospodaření společnosti a případně jaký je finanční přínos pro Telefóniku CR z této spolupráce. Nicméně neočekáváme, že by virtuální operátoři vytvořili reálnou hrozbu pro stávající hráče na trhu.

V uplynulém čtvrtletí se výrazně posunula aukce volných kmitočtů. Do samotné aukce se přihlásily (a byly schváleny ČTÚ) jen čtyři firmy, z toho jsou všichni tři čeští operátoři a finanční skupina PPF. Rádi bychom od managementu slyšeli aktuální pohled na aukci, odhadovanou výši investice či jak moc je reálná hrozba vstupu plnohodnotného čtvrtého operátora. V případě úspěchu PPF v aukci je pro Telefóniku reálná hrozba, že nový operátor zaútočí na trh s výrazně nižšími cenami a vytvoří tak (na rozdíl od virtuálů) plnohodnotnou konkurenci s tlakem na tržby, marže a zisky stávajících operátorů.

Vzhledem k aktuální situaci na evropském telekomunikačním trhu, kde například Telekomunikacja Polska sníží dividendu vlivem zhoršení hospodaření a velké konkurence, či Deutsche Telekom, u nějž se spekuluje o snížení dividendy, bychom očekávali, že k tomu management zaujme stanovisko a vyvrátí obavy, že Telefónica CR stojí před podobnými hrozbami.

Vyjádření také očekáváme ohledně dividendy za rok 2012 (naše predikce je 40 CZK) a komentář k odkupu vlastních akcií.

Celá predikce výsledků ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář