Telefónica CR: Predikce hospodářských výsledků za 1Q 2014

13.05.2014 15:09:58

Telefónica CR bude 14. května v 7:00 reportovat výsledky za 1Q. Vykázaná čísla by měla ukázat na výrazný meziroční pokles všech ukazatelů. Nejpatrnější to bude na mobilním segmentu, kde predikujeme meziroční pokles o 16,1 %. Provozní zisk před úroky a odpisy dosáhne podle našeho očekávání 3,5 mld. CZK, což je o 14,1 % méně než v 1Q 2013.

Samotná čísla podle našeho názoru nepřinesou výraznější překvapení. Zajímavější a kurzotvornější by pro investory jistě bylo jakékoli konkrétnější vyjádření ohledně dividendy a povinné nabídky na odkup akcií minoritních akcionářů, toho se ale s největší pravděpodobností zítra nedočkáme.

Tržby v mobilním segmentu poklesnou zejména vlivem tlaku na pokles cen v korporátním segmentu a vlivem meziročního poklesu mobilních terminačních poplatků. Pokles podle našeho názoru vykáže i segment pevných linek, a to meziročně o 4,4 %.

Ve výsledcích očekáváme i významnou jednorázovou položku Ostatní provozní náklady ve výši přibližně 370 mil. CZK (stejně jako v loňském roce), což jsou náklady spojené s propouštěním zaměstnanců zaúčtované za celý letošní rok.

Povinná nabídka na odkup akcií minoritních akcionářů je aktuálně stěžejní téma pro akcionáře Telefóniky CR. Právě očekávání nabídnuté ceny totiž aktuálně určuje tržní cenu a očekáváme, že tomu tak bude i nadále. Naše odhady směřují k ceně 296-298 CZK. Vzhledem k tomu, že jsme očekávali zveřejnění nabídky již před několika týdny, vyjednávání s ČNB se pravděpodobně komplikuje. Buď je důvodem nějaká právní záležitost, nebo samotná nabídnutá cena.

V tom případě by jediným problémem byla diskontní míra pro výpočet odložených plateb, která plave na vodě a je možné, že PPF ji stanovila příliš vysoko (to vede k nižší ceně) a ČNB to rozporuje. Jsou to ale jen spekulace a nejlepší odhad je, že číslo bude zveřejněno v nejbližší době.

Vzhledem k vývoji tržní ceny v posledních dnech část trhu spekuluje na to, že nabídnutá cen bude kolem 305,6, tedy budoucí hodnota ceny zaplacené španělské Telefónice. To je nám jeví jako ekonomicky nesprávný výpočet a proto je podle našeho názoru aktuální tržní cena příliš vysoká.

Celá predikce ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář