Telefónica CR - nová analýza a cílová cena

27.09.2012 9:11:42

Telekomunikační trh v České republice stále vykazuje známky nízké konkurence, což umožňuje firmám v oboru dosahovat vysokou ziskovost. Ta nicméně v posledních letech klesá, neboť trh již je velmi saturovaný a roste tlak od koncových uživatelů na ceny. Tempo poklesu tržeb se sice zpomaluje, nicméně stabilizaci telekomunikačního trhu lze očekávat až po roce 2015. To se ale může ukázat jako příliš optimistické, pokud na trh vstoupí nový čtvrtý operátor či virtuální operátoři.

Více naznačí letošní aukce volných kmitočtů, která teoreticky může na trh přivést nového operátora. Podmínky aukce ale nejsou pro nové hráče nijak lukrativní, což se odrazilo i v malém počtu přihlášených: kromě 3 stávajících operátorů jen skupina PPF. Ta se se silným finančním zázemím může stát pro stávající operátory velkou konkurencí.

Telefónica CR je historicky dividendový titul s dividendovým výnosem kolem 10%. Pokud bude chtít firma tento poměr a 40 CZK dividendu udržet co nejdéle, bude muset v příštích letech zvyšovat zadlužení. To je podle našeho názoru možné a žádoucí, neboť aktuální struktura bilance je více než konzervativní. Dividendová politika bude více než na samotném managementu záviset na hotovostních potřebách mateřské firmy Telefónica S.A., která se potýká s velkými finančními problémy. Proto počítáme se snahou udržet co nejvyšší dividendu i přes rostoucí zadlužení, což pozitivně ovlivňuje naši cílovou cenu.

Výše dividendy bude také ovlivněna oznámeným buybackem. Podle vyjádření managementu bude zpětný odkup akcií v objemu 10% celkového počtu akcií, což bude až do roku 2016 představovat dodatečné cash flow pro akcionáře a posun doposud neefektivní struktury investovaného kapitálu blíže směrem k optimu.

V porovnání s minulým oceněním i s aktuální cenou jsme více optimističtí. Kromě již zmíněných důvodů jako je dividendová politika a růst cizích zdrojů (levnější zdroj financování v porovnání s vlastním kapitálem) také pozitivně působí nízká úroveň úrokových sazeb.

Cílová cena 417 CZK zohledňuje ocenění pomocí modelu diskontovaných volných peněžních toků, dividendového diskontního modelu i modelu celkového cash flow. Ve všech se odráží očekávaná měnící se struktura kapitálu směrem k vyššímu zadlužení. Při závěrečné tržní ceně z 26. září 2012 391,5 CZK přiřazujeme doporučení akumulovat s potenciálním růstem 6,5%.

Celá analýza ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář