Telefónica CR: Flash analýza výsledků za 3Q2012

06.11.2012 14:44:13

Výsledky za 3. čtvrtletí nepřinesly žádné výrazné překvapení a potvrdily většinu nastolených trendů. Pozitivní informace lze najít v segmentu pevných linek. Tam tržby sice poklesly meziročně o 5,3 % (Cyrrus predikce -6,4 %, konsenzus -6,1 %), nicméně po šesti a více procentních poklesech z předchozích dvou kvartálů je to dobrý signál. Naopak za očekáváním dopadly tržby mobilního sektoru, které klesly o 6,6 %, tedy znatelně více než očekávání trhu -5,8 % i než byla naše predikce -5,5 %.

V pevném segmentu se daří dobře zejména komplexním ICT službám pro firemní zákazníky (+9,3 % y/y) a již tvoří 10 % tržeb pevného segmentu. Mobilní segment zaostal za očekáváním zejména z důvodu tržeb za prodeje mobilních zařízení, od kterých jsme očekávali příspěvek do výnosů ve výši 320 mil. CZK, zatímco skutečné tržby byly jen 238 mil. CZK. Na druhou stranu je v mobilním segmentu vidět pozitivní trend tržeb za mobilní data (+8,3 % y/y), což je z velké části dáno úspěšnou snahou společnosti zvyšovat penetraci chytrých telefonů. Ve 3. čtvrtletí tvořily chytré telefony ? všech prodaných zařízení.

Výkonnost na Slovensku je stále velmi silná, když meziročně tržby vzrostly o 25 % a OIBDA o 65 %. Varovný signál ale podle našeho názoru zazněl z úst CEO, který řekl, že ve 3Q viděli na slovenském trhu agresivní kampaně od konkurence, nicméně to údajně neovlivní dynamiku Telefóniky CR. Podle našeho názoru je 30 % tempo růstu dlouhodobě neudržitelné a investoři by se měli začít připravovat na pomalejší růst.

Provozní ukazatele OIBDA a EBIT stejně jako čistý zisk byly na úrovni odhadů. Management také potvrdil stanovené cíle, což vzhledem k "vágnosti" jednotlivých cílů nemůže být zdrojem pozitivní reakce.

Výši dividendy zatím nebyla oznámena a stane se tak až při prezentaci výsledků za 4Q na konci února. Z úst managementu nezazněla žádná indicie, na co by se investoři měli připravit, snad jen několikrát opakovaná zmínka, že bilanční struktura je více než bezpečná s velmi nízkým zadlužením. Podle našeho názoru by to mohlo znamenat, že v případě nedostatku hotovosti by mohla být dividenda financována dluhem a rozdělením základního kapitálu.

Ohledně aukce kmitočtů není vedení společnosti informováno o záměru skupiny PPF, nelze tedy zanalyzovat dopad v případě vzniku plnohodnotného 4. operátora.

Ke konci září již Telefónica CR odkoupila 1,55 % základního kapitálu za průměrnou cenu 391,3 CZK, celkem tedy zaplatila téměř 2 mld CZK. Dividenda 13 CZK z rozdělení základního kapitálu bude vyplacena 14. prosince.

Celá flash analýza výsledků ke stažení zde zde

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.