Telefónica CR: Flash analýza výsledků za 3Q2012

06.11.2012 14:44:13

Výsledky za 3. čtvrtletí nepřinesly žádné výrazné překvapení a potvrdily většinu nastolených trendů. Pozitivní informace lze najít v segmentu pevných linek. Tam tržby sice poklesly meziročně o 5,3 % (Cyrrus predikce -6,4 %, konsenzus -6,1 %), nicméně po šesti a více procentních poklesech z předchozích dvou kvartálů je to dobrý signál. Naopak za očekáváním dopadly tržby mobilního sektoru, které klesly o 6,6 %, tedy znatelně více než očekávání trhu -5,8 % i než byla naše predikce -5,5 %.

V pevném segmentu se daří dobře zejména komplexním ICT službám pro firemní zákazníky (+9,3 % y/y) a již tvoří 10 % tržeb pevného segmentu. Mobilní segment zaostal za očekáváním zejména z důvodu tržeb za prodeje mobilních zařízení, od kterých jsme očekávali příspěvek do výnosů ve výši 320 mil. CZK, zatímco skutečné tržby byly jen 238 mil. CZK. Na druhou stranu je v mobilním segmentu vidět pozitivní trend tržeb za mobilní data (+8,3 % y/y), což je z velké části dáno úspěšnou snahou společnosti zvyšovat penetraci chytrých telefonů. Ve 3. čtvrtletí tvořily chytré telefony ? všech prodaných zařízení.

Výkonnost na Slovensku je stále velmi silná, když meziročně tržby vzrostly o 25 % a OIBDA o 65 %. Varovný signál ale podle našeho názoru zazněl z úst CEO, který řekl, že ve 3Q viděli na slovenském trhu agresivní kampaně od konkurence, nicméně to údajně neovlivní dynamiku Telefóniky CR. Podle našeho názoru je 30 % tempo růstu dlouhodobě neudržitelné a investoři by se měli začít připravovat na pomalejší růst.

Provozní ukazatele OIBDA a EBIT stejně jako čistý zisk byly na úrovni odhadů. Management také potvrdil stanovené cíle, což vzhledem k "vágnosti" jednotlivých cílů nemůže být zdrojem pozitivní reakce.

Výši dividendy zatím nebyla oznámena a stane se tak až při prezentaci výsledků za 4Q na konci února. Z úst managementu nezazněla žádná indicie, na co by se investoři měli připravit, snad jen několikrát opakovaná zmínka, že bilanční struktura je více než bezpečná s velmi nízkým zadlužením. Podle našeho názoru by to mohlo znamenat, že v případě nedostatku hotovosti by mohla být dividenda financována dluhem a rozdělením základního kapitálu.

Ohledně aukce kmitočtů není vedení společnosti informováno o záměru skupiny PPF, nelze tedy zanalyzovat dopad v případě vzniku plnohodnotného 4. operátora.

Ke konci září již Telefónica CR odkoupila 1,55 % základního kapitálu za průměrnou cenu 391,3 CZK, celkem tedy zaplatila téměř 2 mld CZK. Dividenda 13 CZK z rozdělení základního kapitálu bude vyplacena 14. prosince.

Celá flash analýza výsledků ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář