Telefónica CR: Flash analýza výsledků za 2Q 2013

24.07.2013 15:40:34

Výsledky společnosti Telefónica CR za 2Q překvapily v pevném segmentu a zklamaly v mobilním segmentu. Oba vlivy se navzájem eliminovaly, i přesto ale hodnotíme výsledky mírně negativně.

Z vykázaných výsledků je vidět, že zavedení nových tarifů Free mělo na hospodaření negativní dopad. V minulých kvartálech klesal mobilní segment meziročně o přibližně 6-8 %, ale ve 2Q 2013 byl pokles o 10,4 %. Nejhůře, v souladu s naším očekáváním, dopadly tržby z hlasových služeb. Ty jsou přímým důsledkem zavedení tarifů Free a poklesly meziročně o 11,5 %, v absolutních číslech o 415 mil. CZK. O 149 mil. CZK, neboli o 25 % poklesly tržby a SMS a MMS. Pozitivní byly v mobilním segmentu tržby za internet a data, které meziročně vzrostly o 20,5 % a jsou světlým bodem do budoucna.

Pevný segment poklesl meziročně pouze o 2,8 % v porovnání s poklesy kolem 5 - 6 % v minulých kvartálech. Takto pozitivní čísla byla zejména důsledkem velkoobchodních hlasových služeb (+17,5 % y-y) a tržeb z ICT (+11,5 % y-y). Nebýt dobrých výsledků pevného segmentu, finální čísla by vypadala daleko hůře.

Všechny výše zmíněné vlivy se promítly do provozního výsledku OIBDA, který management vykázal ve výši 4 517 mil. CZK (-7,9 % y-y). Na tom se pozitivně projevily i tržby ze Slovenska (+5,4 % y-y - nejnižší růst v historii) a meziroční pokles nákladů (-3,7 % y-y).

Celkově vnímáme finanční výsledky mírně negativně zejména z důvodu horších výsledků v mobilním segmentu. Dopad zavedení nových tarifů je ve výsledcích v mobilním segmentu evidentní a to nemůže změnit ani vyjádření managementu, že situace se postupně stabilizuje a dlouhodobý přínos bude pozitivní.

Management plánuje v souvislosti s připravovanou aukcí kmitočtů hájit zájmy akcionářů i soudní cestou, pokud nedojde ke změně stávajících podmínek aukce.

Dne 18. července už Telefónica CR nakoupila na trhu 1 % akcií z celkového letošního plánu 2 %. To může ve zbytku roku působit jako mírně prorůstový faktor spolu s blížící se dividendou, nicméně to zásadní pro budoucí vývoj akcie - aukce kmitočtů - stále čeká na rozuzlení. Do té doby podle našeho názoru nenabere titul jasný směr.

Celá flash analýza výsledků ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář