Telefónica CR: Flash analýza výsledků za 2Q 2013

24.07.2013 15:40:34

Výsledky společnosti Telefónica CR za 2Q překvapily v pevném segmentu a zklamaly v mobilním segmentu. Oba vlivy se navzájem eliminovaly, i přesto ale hodnotíme výsledky mírně negativně.

Z vykázaných výsledků je vidět, že zavedení nových tarifů Free mělo na hospodaření negativní dopad. V minulých kvartálech klesal mobilní segment meziročně o přibližně 6-8 %, ale ve 2Q 2013 byl pokles o 10,4 %. Nejhůře, v souladu s naším očekáváním, dopadly tržby z hlasových služeb. Ty jsou přímým důsledkem zavedení tarifů Free a poklesly meziročně o 11,5 %, v absolutních číslech o 415 mil. CZK. O 149 mil. CZK, neboli o 25 % poklesly tržby a SMS a MMS. Pozitivní byly v mobilním segmentu tržby za internet a data, které meziročně vzrostly o 20,5 % a jsou světlým bodem do budoucna.

Pevný segment poklesl meziročně pouze o 2,8 % v porovnání s poklesy kolem 5 - 6 % v minulých kvartálech. Takto pozitivní čísla byla zejména důsledkem velkoobchodních hlasových služeb (+17,5 % y-y) a tržeb z ICT (+11,5 % y-y). Nebýt dobrých výsledků pevného segmentu, finální čísla by vypadala daleko hůře.

Všechny výše zmíněné vlivy se promítly do provozního výsledku OIBDA, který management vykázal ve výši 4 517 mil. CZK (-7,9 % y-y). Na tom se pozitivně projevily i tržby ze Slovenska (+5,4 % y-y - nejnižší růst v historii) a meziroční pokles nákladů (-3,7 % y-y).

Celkově vnímáme finanční výsledky mírně negativně zejména z důvodu horších výsledků v mobilním segmentu. Dopad zavedení nových tarifů je ve výsledcích v mobilním segmentu evidentní a to nemůže změnit ani vyjádření managementu, že situace se postupně stabilizuje a dlouhodobý přínos bude pozitivní.

Management plánuje v souvislosti s připravovanou aukcí kmitočtů hájit zájmy akcionářů i soudní cestou, pokud nedojde ke změně stávajících podmínek aukce.

Dne 18. července už Telefónica CR nakoupila na trhu 1 % akcií z celkového letošního plánu 2 %. To může ve zbytku roku působit jako mírně prorůstový faktor spolu s blížící se dividendou, nicméně to zásadní pro budoucí vývoj akcie - aukce kmitočtů - stále čeká na rozuzlení. Do té doby podle našeho názoru nenabere titul jasný směr.

Celá flash analýza výsledků ke stažení zde zde

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.