Telefónica CR: Flash analýza výsledků hospodaření za 4Q 2013

26.02.2014 14:47:18

Společnost Telefónica CR reportovala na první pohled překvapivé výsledky za 4Q 2013. Druhý pohled nabídl částečné vysvětlení, i tak se ale očištěná čísla na několika úrovních lišila od očekávání trhu i našeho. Největším překvapením bylo zaúčtování jednorázové hotovostní položky kompenzace ze sdílení sítě ve výši 643 mil. Kč, které zaplatil konkurenční operátor T-Mobile. Bez vlivu této položky dosáhl provozní upravený zisk OIBDA 4,9 miliard CZK při našem očekávání 4,87 mld CZK.

Dalším překvapením je navržená dividenda ve výši 18-30 CZK v závislosti na analýze zákona o obchodních korporacích. Konkrétní výši navrhne představenstvo valné hromadě v průběhu 2. čtvrtletí. Část trhu včetně nás očekávala, že dividenda bude buď minimální, nebo žádná, a to z důvodu procesu přebírání firmy novým majitelem. S novou informací, že dividenda bude vyplacena, nám v modelu vychází reálných 30 CZK, nicméně podle vyjádření managementu to nezávisí pouze na výši volné hotovosti, ale také na legislativní problematice. Z konferenčního hovoru nám vyznělo, že cílem je vyplatit 30 CZK, ale nový zákon z ledna to může překazit. Podle našeho názoru to ale neznamená vyšší pravděpodobnost toho, že dividenda se k minoritním akcionářům dostane. Rozhodný den bývá obvykle na podzim, ale to už může být vlastnická struktura odlišná než nyní.

Zajímavé položky jsou ale také jak na straně nákladů, tak i na straně výnosů. Náklady meziročně klesly o 7,2 % zejména díky nákladům na opravy a údržbu sítí a IT (-30,8 % y-y), ostatní dodávky (-19,2 % y-y) a ostatní subdodávky (-23,3 %). Nicméně podle našeho názoru je na straně nákladů ještě stále velmi významný prostor pro další úspory, v dalších čtvrtletích proto počítáme s pokračujícím rostoucím tempem nákladových škrtů.

Mobilní segment pokračoval v poklesu, bez vlivu mobilních terminací klesly tržby o 12,7 % (vs. 3Q -10 %, 2Q -6,8 %). Problém v mobilním segmentu je zejména u korporátních zákazníků, které tlačí ARPU (průměrnou útratu na zákazníka) dolů. ARPU na zákazníka ze smluvních služeb klesl ve 4Q na 404 CZK ze 449 CZK ve 2Q.

Ve fixním segmentu se nedařilo zejména ICT službám, které čelily nižší poptávce zejména ze státního sektoru.

O průběhu přebírání společnosti a nabídce minoritním akcionářům dle očekávání nepadlo mnoho informací. Současné vedení neuvažuje s buybackem.

Celá flash analýza ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář