Hardwarové firmy
Hardware jako druhé sub odvětví technologického sektoru je v dnešní době poměrně málo atraktivní, ale jeho důležitost je pořád vysoká, neboť bez hardwaru by nemohl existovat ani software. Nicméně jen málo společností je čistě zaměřeno na vývoj a produkci hardware, většina z firem svých zákazníkům musí poskytovat i softwarové řešení, nejlépe to customizované přímo pro svůj produkt. Jako hardware můžeme označit veškeré kancelářské vybavení, přes počítače a tiskárny až k foto technice a pevným pamětím.
Pokračující rozsáhlé podnikové IT výdaje by také měly přispět k růstu v sektoru hardware, ale toto odvětví poroste oproti softwaru pomalým tempem. I zde bude motorem růstu cloud a datová centra a s nimi spojené síťové prvky a ukládání dat. I díky daňovým úlevám v USA firmy více investují do technického vybavení a ve větší míře také přecházejí ke cloudu. V posledních letech se snížily podnikové výdaje na tiskárny, kdy tempo růstu tohoto sektoru mělo být jen v nižších jednotkách procent.
Většina čistě hardwarových společností, nebo těch, kterým plyne většina tržeb z tohoto sektoru, nevykazují v letošním roce organický růst. Naopak se mnoho z nich potýká s problémy, které plynou z neposkytování přidané hodnoty svým klientům v podobě služeb navíc.
Největší propad tržeb v letošním roce postihl společnosti vyrábějící pevné paměti, ať už s HDD nebo SDD technologií. Mezi tyto firmy patří Western Digital, NetApp nebo Seagate technology. Paměťová kapacita roste v tomto odvětví rychleji než ceny těchto produktů, což má za následek pokles ceny za gigabyte. V důsledku této skutečnosti musí společnosti snižovat náklady (i ty na výzkum a vývoj) a zároveň musí zvyšovat hustotu (velikost úložného prostoru vzhledem k „desce“). I přes tuto skutečnost však mají HDD disky velký potenciál k dalšímu růstu, který je tažen hlavně poptávkou z datových center. Horší je situace na poli SSD disků, které jsou v poslední době nahrazovány modernější a sofistikovanější technologií NAND paměťových čipů.
Mezi nejznámější hardwarové společnosti patří Apple (podrobnější informace o společnosti v dalším textu), HP, Hewlett-Packard, NetApp, Western Digital, Seagate Technology, Xerox či Konica Minolta.
Výroba polovodičů
S polovodiči se všichni spotřebitelé potkávají dnes a denně bez toho, aby si jejich přítomnost ve všech elektronických výrobcích nějak uvědomovali. Na polovodičích je postavena značná část dnešních produktů, hlavně díky poptávce po chytrých zařízeních, ať už jde o mobily, hodinky nebo spotřebiče. Zároveň jsou polovodiče úzce spjaty s celým technologickým sektorem, neboť tam, kde jsou polovodiče a elektronika je nutné přidat i softwarové řešení.
Technologický sektor polovodičů je jedním z nejvíce cyklických sektorů a díky širokému využití polovodičů je také velmi závislý na dění v ostatních sektorech, jejichž trendy mnohdy kopíruje. Nejdynamičtěji rostl sektor polovodičů v druhé polovině roku 2017 a na počátku roku 2018, kdy byl tento růst způsoben boomem kryptoměn a jejich těžbou. S poklesem ceny většiny kryptoměn došlo na trhu k lehkému přesycení (hlavně grafických karet a paměťových čipů). K rozvoji sektoru by měly v nejbližších letech přispívat umělá inteligence, elektoauta a autonomně řízená auta, 5G a spotřeba chytrých zařízení nebo rozvoj datových center.
Sektor semiconductors je jedním z nejdynamičtěji rozvíjejících se sektorů, ale také jedním z nejvíce volatilních. Volatilita posledních měsíců byla způsobená hlavně díky rétorice obchodních válek a uvalených cen. To je dáno také geografickým rozdělením největších výrobců čipů, kdy většina z nich je lokalizována v Číně, USA a v menší míře v Evropě. Hlavním odbytištěm pro tyto firmy je však Čína a USA. Semicondutors jsou nepostradatelným komponentem, který se využívá téměř ve všech technologických a průmyslových produktech, kdy Čína je největším producentem těchto výrobků. Sektor je také velmi citlivý na makroekonomický vývoj, a je typickým cyklickým odvětvím, kdy sektor citlivě reaguje na ekonomické oživení/zpomalení.
Celému sektoru ovšem díky jejich nepostradatelnosti zůstává silný výhled. Polovodiče jsou využívány hlavně do mobilních telefonů, počítačů, ve stále oblíbenějších chytrých spotřebičích a chytrých doplňcích, ale také v obnovitelných energetických zdrojích (převážně solární panely). Využívají se také v automobilovém průmyslu a to hlavně v elektrických a hybridních automobilech, v datových centrech a také v průmyslových výrobcích.
Vysoká dynamika růstu tržeb je v posledním roce a půl pro odvětví semiconductors typická. Za první polovinu letošního roku celosvětový prodej polovodičů dosáhl 118 mld. USD, což představuje 20% oproti stejnému období v loňském roce. První polovina roku tak byla působivá z pohledu celkových tržeb, druhý kvartál byl pro celý sektor nejlepší v historii, za přispění také rekordních prodejů v červnu. Geograficky nejdynamičtěji rozvíjejícím se regionem je Čína (30,7% YoY), Amerika (26,7% YoY), Evropa (15,9% YoY), a následuje Japonsko (14% YoY).
Celoroční tržby v odvětví by měly dosáhnout 450 mld. USD, což představuje nárůst 7,5% YoY (oproti 419 mld. USD za rok 2017), tvrdí analytická společnost Gartner. K dynamickému růstu tržeb ve druhém kvartálu by mělo přispět tržní momentum v paměťovém sektoru, což díky rostoucí ceně NAND paměti podpoří tržby celého sektoru polovodičů. K výkonu celého sektoru by kromě paměťových karet měly přispívat programovatelné obvody (FPGA = field-programmable gate array), optoelektronika, integrované obvody (ASIC = application-specific integrated circuits), neoptické senzory.
Dalšími produkty s dobrou prognózou jsou standardní produkty pro specifické pro aplikaci (ASSP = application-specific standard products), a to hlavně díky zlepšenému výhledu prodejů grafických karet používaných v herních počítačích a vysokovýkonných výpočetních aplikacích (používané v automobilovém průmyslu).
Druhá polovina roku 2018 tak bude představovat období vysokého potenciálního růstu a současným vstupem do pozice některé z firem se bude dát těžit z nabyté dynamiky a potenciálu tohoto sektoru.
Vývoj tržeb v odvětví polovodičů
Zdroj: www.gartner.com
Největšími hráči v celém odvětví polovodičů jsou podle tržeb Intel (56,31 mld USD), Samsung (43,5 mld USD), Taiwan Semiconductor (29,3 mld USD), Qualcomm (15,44 mld USD), Broadcom (15,3 mld. USD), SK Hynix (14,23 mld USD), Micron Technology (12,8 mld USD), Texas Instruments (12,3 mld. USD), Toshiba (10,9 mld. USD) a NXP (9,5 mld. USD).
Pokud vezmeme v potaz pouze společnosti, které se zaměřují na výrobu polovodičů jiných, než jsou paměťové čipy, tak je rozložení na trhu polovodičů jiné, jak ilustruje následující graf.
Tržní podíl společností v sub-sektoru polovodičů
Zdroj: Bloomberg, CYRRUS
Situace mezi výrobci čipů je trochu odlišná – existuje několik větších společností zaměřující se na výrobu paměťových čipů a to buď DRAM (dynamic random access memory = operační paměť) nebo NAND („pevné“ nevolatilní paměti). Mezi hlavní výrobce DRAM pamětí patří Samsung, Micron, SK Hynix a Nanya. Mezi hlavní výrobce NAND pamětí se řadí Micron, SK hynix, Samsung, Toshiba, SanDisk (Western Digital) a Intel. Speciální druh paměťových čipů tzv. technologie 3D Xpoint byla vyvinuta ve spolupráci Intelu a Micron Technology. Existuje ještě paměťová technologie MRAM (magnetoresistive random access memory), jejímž vývojem se zabývá pouze společnost Everspin Technologies. O této technologii se hovoří jako o budoucnosti paměťových čipů, zatím je však vývoj v počátcích a je nutné překonat některé problémy – mnohé z nich technického charakteru, podle společnosti už se je však podařilo překonat, ale jako o hlavním problému se mluví o vysokých výrobních nákladech této technologie a z toho pramenící vysoká cena pamětí.
Hlavními trendy a tahouny poptávky po paměťových čipech v příštích letech bude umělá inteligence, 5G infrastruktura a zrychlující se internetové připojení s rostoucí popularitou sdílení videí na sociálních sítích, 4K video a také autonomně řízená auta.