Srovnávací analýza evropských automobilek

09.07.2010 10:02:45

Automobilový sektor je silně ovlivňován stavem a vývojem celkové ekonomiky, kde korelace změny HDP a změny prodejnosti je velmi vysoká (76% v USA, 1964 - 2009). Globální krize se podepsala na poklesu prodejů během let 2008 a 2009 celkově o více než 9% v Evropě a 35% v USA. V Číně, která se minulý rok vyhoupla na druhé místo na světě v prodejnosti automobilů, je situace odlišná a prodeje tam rostou dvouciferným tempem.

Každý z výrobců, kterých se týká tato analýza, se s krizí vyrovnal jinak. Čistý zisk v kladných číslech si dokázali udržet pouze BMW a VW. Volkswagen také jako jediný v průběhu krize meziročně navyšoval celkové prodeje díky vysokému  podílu prodejů v Číně. Automobilky Psa a Renault těží z prodlouženého programu šrotovného ve Francii, Renaultu  navíc pomáhá zaměření na malá a levná auta, jejichž prodejnost se v době krize zvýšila. Fiat zpočátku trpěl opožděným zavedením šrotovného v Itálii, nicméně očekáváme, že jeho zaměření na malá auta a silné postavení v Jižní Americe mu umožní zmírnit ztráty ze slábnoucího evropského trhu. Daimler v průběhu krize na prodejích velmi ztratil, a to jak v Evropě, tak v USA.

Na evropském trhu očekáváme v roce 2010 pokles prodejů automobilů o 9,1%, v USA po hlubších propadech dřívější oživení o 16,7%. V Číně vidíme v roce 2010 nárůst prodejů o 32%. Tržby automobilek pak budou v dalším období ovlivněny  (mimo jiné) tlakem na ceny ve vyspělých zemích a stále ještě nízkými cenami v rozvojových zemích (Čína, Jižní Amerika). V prodejích oproti roku 2007 si podle nás nejvíce polepší VW a Fiat. V tržbách potom VW a BMW, stagnaci nebo pokles tržeb očekáváme u francouzských výrobců PSA a Renault.

Výsledné ocenění vychází ze srovnávací analýzy poměrových ukazatelů EV/EBITDA a P/E jednotlivých společností a započtení diskontu, resp. prémie v odpovídající výši. Doporučení „Koupit" dáváme akciím BMW a VW, „Akumulovat" akciím PSA, „Držet" pro akcie Fiatu a „Prodat" doporučujeme akcie společností Daimler a Renault.

Celá analýza ke stažení zde. zde. (405,32 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář