Siemens: Predikce výsledků hospodaření za 4Q 2014

26.01.2015 14:04:05

Vzhledem k aktuální situaci na trhu s ropou, která výrazně mění podmínky na energetickém trhu, bude hlavní pozornost investorů upřena opět na divizi Energy. Nejde přitom jen o to, že jde o největší divizi firmy, ale jedná se také o segment, na který by dle CEO měl Siemens v budoucnu spoléhat ještě více. O tom, že vedení myslí tuto strategii vážně, svědčí i nedávná divestice výroby naslouchátek a tedy faktické zmenšení divize Healthcare a naopak akvizice americké společnosti Dresser-Rand, jenž vyrábí strojní zařízení pro těžbu a zpracování ropy a zemního plynu. Šlo přitom o akvizici poměrně velkou, za kterou Siemens zaplatil takřka 7,5 mld. USD.

Právě zhoršené podmínky na energetickém trhu mohou stát za snížením výhledu pro celý letošní rok. V rámci zveřejnění hospodářského výsledku za 3Q byl vedením vydán alespoň rámcový odhad toho, jak by se firmě mělo dařit ve fiskálním roce 2015. Tento odhad byl s predikcí stabilních výnosů hodnocen jako poměrně konzervativní, nicméně nebyly v něm naplno zahrnuty současné problémy vyvolané propadem cen ropy. Nepříznivou zprávou je také zrušení plánované výstavby plynovodu South Stream, na němž se měl podílet i Siemens.

Předpokládáme proto, že pokud nedojde k úpravě dosud platného výhledu, bude muset dojít alespoň k představení úsporných opatření, která by měla kompenzovat současné problémy v divizi Energy. Nabízí se tak další propouštění zaměstnanců či odprodeje nejádrových aktiv, jenž by mělo doprovodit snížení investičních nákladů.  Povýsledková reakce akcií Siemens nebývá nikterak vysoká, v průměru pod 3 %.

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (418,40 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.