Siemens: Predikce výsledků hospodaření za 3Q 2014

05.11.2014 9:15:49

Dosažené výsledky firmy za 2Q byly poměrně zajímavé. Siemens s výnosy v objemu 17,9 mld. EUR zklamal trh očekávající tuto úroveň ještě o zhruba 800 mil. EUR silnější. Nicméně vedení se podařilo zvýšit provozní efektivitu, což vyústilo v pozitivní překvapení na provozním zisku. Ten dosáhl 1,6 mld. EUR, tedy o 100 mil. EUR více, než byl tehdejší tržní konsensus.

Provozní marže dosáhla působivých 9,1 % namísto očekávaných 8,1 %. Právě zaměření se na marže je přitom jednou z hlavních priorit současného CEO firmy, který se tak snaží dohnat marže běžné u zámořských konkurentů typu General Electric či Honeywell.

Velkým problémem, který stahuje ziskovost celé skupiny je dění v energetické divizi. V rámci tohoto segmentu dochází pravidelně k účtování opravných položek. Během 2Q šlo například o 155 mil. EUR kvůli zpoždění některých projektů.

Predikce výsledů za 3Q 2014

V nedávném vydání německého deníku Manager Magazin nastínil současný CEO společnosti Joe Kaeser budoucí směřování firmy. Siemens by se měl postupně zbavit svých aktiv ve zdravotnickém sektoru, jenž v současnosti generuje zhruba 18 % celkových tržeb firmy a z výnosu tohoto prodeje se naopak více zaměřit na energetický průmysl. Tato strategie přitom v očích mnoha analytiků budí rozpaky, a to vzhledem k současným problémům této divize. Nejnovějším krokem nové strategie je divestice divize výroby naslouchátek za 2 mld. EUR.

Za samotné 3Q by měla firma dle tržních odhadů vykázat mírný meziroční pokles výnosů na 20,7 mld. EUR při výrazném růstu EBITDA (vliv velmi nízké srovnávací základny z loňského 3Q). Hlavní pozornost bude věnována dění v energetické divizi, která je zodpovědná za více než jednu třetinu celkových výnosů firmy. Již v minulém měsíci přitom vedení informovalo investorskou veřejnost o budoucím postupném snižování marží této divize, přičemž je pravděpodobné, že v rámci zveřejnění výsledků za 3Q dojde ke konkretizaci tohoto výhledu.

Problémem je totiž klesající poptávka evropských energetických společností po produkci Siemens, zejména pak jde o nové plynové turbíny. Velkým tématem je také dění na čínském trhu, kde by vzhledem k postupnému zpomalování ekonomiky mohlo také docházet k útlumu poptávky. Není ani vyloučeno, že se bude opakovat situace z předchozího kvartálu a dojde k dalšímu zaúčtování opravných položek v této divizi. Bližší náhled do dění v energetické divizi spolu s výhledem na rok 2015 bude tím hlavním, co určí povýsledkovou reakci akcií Siemens.

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (490,16 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.