Siemens: Predikce výsledků hospodaření za 3Q 2014

05.11.2014 9:15:49

Dosažené výsledky firmy za 2Q byly poměrně zajímavé. Siemens s výnosy v objemu 17,9 mld. EUR zklamal trh očekávající tuto úroveň ještě o zhruba 800 mil. EUR silnější. Nicméně vedení se podařilo zvýšit provozní efektivitu, což vyústilo v pozitivní překvapení na provozním zisku. Ten dosáhl 1,6 mld. EUR, tedy o 100 mil. EUR více, než byl tehdejší tržní konsensus.

Provozní marže dosáhla působivých 9,1 % namísto očekávaných 8,1 %. Právě zaměření se na marže je přitom jednou z hlavních priorit současného CEO firmy, který se tak snaží dohnat marže běžné u zámořských konkurentů typu General Electric či Honeywell.

Velkým problémem, který stahuje ziskovost celé skupiny je dění v energetické divizi. V rámci tohoto segmentu dochází pravidelně k účtování opravných položek. Během 2Q šlo například o 155 mil. EUR kvůli zpoždění některých projektů.

Predikce výsledů za 3Q 2014

V nedávném vydání německého deníku Manager Magazin nastínil současný CEO společnosti Joe Kaeser budoucí směřování firmy. Siemens by se měl postupně zbavit svých aktiv ve zdravotnickém sektoru, jenž v současnosti generuje zhruba 18 % celkových tržeb firmy a z výnosu tohoto prodeje se naopak více zaměřit na energetický průmysl. Tato strategie přitom v očích mnoha analytiků budí rozpaky, a to vzhledem k současným problémům této divize. Nejnovějším krokem nové strategie je divestice divize výroby naslouchátek za 2 mld. EUR.

Za samotné 3Q by měla firma dle tržních odhadů vykázat mírný meziroční pokles výnosů na 20,7 mld. EUR při výrazném růstu EBITDA (vliv velmi nízké srovnávací základny z loňského 3Q). Hlavní pozornost bude věnována dění v energetické divizi, která je zodpovědná za více než jednu třetinu celkových výnosů firmy. Již v minulém měsíci přitom vedení informovalo investorskou veřejnost o budoucím postupném snižování marží této divize, přičemž je pravděpodobné, že v rámci zveřejnění výsledků za 3Q dojde ke konkretizaci tohoto výhledu.

Problémem je totiž klesající poptávka evropských energetických společností po produkci Siemens, zejména pak jde o nové plynové turbíny. Velkým tématem je také dění na čínském trhu, kde by vzhledem k postupnému zpomalování ekonomiky mohlo také docházet k útlumu poptávky. Není ani vyloučeno, že se bude opakovat situace z předchozího kvartálu a dojde k dalšímu zaúčtování opravných položek v této divizi. Bližší náhled do dění v energetické divizi spolu s výhledem na rok 2015 bude tím hlavním, co určí povýsledkovou reakci akcií Siemens.

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (490,16 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář