Siemens: Flash analýza výsledků hospodaření za 4Q 2014

27.01.2015 13:05:45

Za poslední kvartál loňského kalendářního roku dokázal Siemens vygenerovat výnosy v objemu 17,42 mld. EUR, což mírně překonalo tržní očekávání nastavené na 17,25 mld. EUR. 

Nejsilnější výkonnost předvedla divize Digital Factory zabývající se mimo jiné automatizačními systémy. Došlo zde k meziročnímu růstu výnosů o 8 % na 2,38 mld. EUR navíc při posílení provozních marží z 17,8 % na 19,4 %. Tato divize tak svou ziskovostí předstihla divizi Healthcare, která dlouhodobě platila za divizi Siemens s nejvyššími maržemi. V uplynulém kvartálu zde však provozní marže kvůli nepříznivému prodejnímu mixu a nárůstu R&D nákladů poklesla z 17,6 % na 14,5 %. Takto nízká marže je navíc pod standardním cílem marží, který je u této divize vedením stanoven na 15-19 %.

Další divizí, která představila slabší čísla, je Power & Gas. Výnosy klesly v meziročním srovnání o 3 % na 2,89 mld. EUR. Horší však je snížení provozních marží na 11,3 % z loňských 18,2 %, díky čemuž se provozní zisk v této divizi snížil o 39 % y/y na 0,33 mld. EUR. Kromě vyšších provozních nákladů se na poklesu ziskovosti nadále podepisuje neutěšená situace na evropském energetickém trhu, kde kvůli stále vysokým nevyužitým výrobním kapacitám klesá poptávka po produkci divize Power & Gas a zároveň roste tlak na její ceny.

Obdobně jako u segmentu Healthcare se i marže u Power & Gas vyvíjely pod střední hodnotou managementem stanoveného rozmezí. Konkrétně zde jde o pásmo 11-15 %. Divize s dříve nejvyššími maržemi tak nyní patří naopak k problematickým segmentům hospodaření Siemens a je jasné, že právě na ně se bude muset vedení v následujících kvartálech více zaměřit. Výnosy i marže u zbývajících šesti nezmíněných divizí se vyvíjely spíše pozitivně v porovnání s 4Q13, čímž byla kompenzována negativní čísla u Healthcare a Power & Gas.

Nutno podotknout, že obtíže v divizích napojených na energetiku se všeobecně očekávaly. Dokonce se kvůli nim spekulovalo i o případném přehodnocení v současnosti platného výhledu na letošní rok. Nic takového však management neudělal a nadále počítá s pouhou stagnací celkových výnosů při růstu přijatých objednávek. Čistý zisk by se měl i přes stagnaci na výnosech silněji zvýšit a to minimálně o 15 % z loňských 6,37 mld. EUR. Příčinou však nebudou silnější marže ale výnosy z prodeje nejádrových aktiv.

Akcie Siemens reagují na nové informace oslabením o 3 % pod 100 EUR. Negativní reakce je vyvolána problémy v divizích Power & Gas a Healthcare, ač konsolidované výsledky dopadly spíše nad očekávání trhu. Součástí celoročního plánu je i udržení průměrné provozní ziskovosti průmyslových divizí v pásmu 10-11 %, což je splnitelné jen za předpokladu dalšího nezhoršování situace ve výše popsaných segmentech.  

Kompletní analýza ke stažení zde. zde. (417,88 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.