SAP: Predikce výsledků hospodaření za 1Q 2015

22.04.2015 9:46:40

Nejhůře odhadnutelná položka celých výsledků ve 4. čtvrtletí byl měnový dopad. Potenciál překvapení plynoucí z této položky však bude ve výsledcích za 1Q minimální, neboť management již s předstihem zveřejnil pozitivní dopad na tržby 12 % a na provozní zisk 17 %. Odtud by tedy významná povýsledková reakce přijít neměla, protože omezila možnost chyby v analytických predikcích. Co také nahrává mírnější reakci na výsledky je roční období. 1. kvartál bývá obvykle nejméně důležitý během celého roku, neboť během něj nejsou zveřejňovány predikce, revize predikcí ani významnější informace s dlouhodobým dopadem. Obvykle je také 1Q nejslabší co se týče hospodářských výsledků.

Ač budoucnost SAP je v cloudu, očekávaný podíl tržeb v tomto segmentu v 1Q je jen 11 % (482 mil. EUR). 70 % by pak měly tvořit prodeje licencí a podpora a 19 % ostatní služby. Navzdory nízkému podílu by měl mít cloud opět hlavní slovo. SAP totiž musí každý kvartál dokazovat, že tempo růstu odpovídá agresivní konkurenci jako NetSuite, Salesforce nebo Workday. Očekávané meziroční tempo růstu o 130 % by tak nemělo být překvapením. To by implikovalo mezikvartální tempo růstu o 38 %.

Makroekonomické faktory se v 1Q vyvíjely pro SAP veskrze pozitivně. Jedná se zejména o rostoucí poptávku v Evropě a mírné oživení na rozvojových trzích.

Obvyklé reakce na zveřejnění výsledků jsou plus mínus 5 %. Po výsledcích za 1Q očekáváme spíše mírnější reakci (pokud se významně nepohne samotný DAX).

Predikce výsledků ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář