SAP - Flash analýza hospodářských výsledků za 2Q 2014

18.07.2014 13:04:19

Hospodářské výsledky společnosti SAP investory pozitivně překvapily zejména tím, že 2Q nepřineslo nic zásadně negativního. Zvýšení celoročního výhledu divize cloudových služeb o 5 % sice pro společnost nemá až tak výrazný dopad na hospodaření, ale dynamický růst této divize uklidňuje investory v tom, že SAP se rychle adaptuje na nové odvětví, ve kterém nejsou lídrem trhu.

Management navýšil celoroční výhled cloudových tržeb o 5 % z 0,95 – 1,0 miliard EUR na 1,0 – 1,05 miliardy EUR. K tomuto kroku dospěl poté, co se do účetnictví začal promítat přínos nedávné akvizice firmy Fieldglass. Sice cloudové tržby tvoří jen minoritní podíl tržeb SAPu (cca 5 %), i tak ale informace o této divize jsou zcela zásadní pro vývoj ceny akcie. Tržby této divize ve 2Q vzrostly meziročně o 32 % na 242 milionů EUR, což je mírně nad odhady 238,4 milionů.

Na trhu se softwarem se v posledních letech výrazně změnila situace a SAP se snaží konkurovat firmám Salesforce a Workday v cloudovém businessu, ve kterém vidí většina odborníků budoucnost podnikových softwarů. Proto jsou informace o cloudu pro SAP aktuálně tak důležité.

Celkové tržby společnosti dosáhly 4,15 miliardy EUR při očekávání 4,17 miliardy. Důležitější je detailnější pohled na tržby, které se týkají samotného softwaru. Ty dosáhly meziročního růstu o 4 % na 3,48 miliardy dolarů při očekávání 3,45 miliardy. Také důležitý ukazatel tržeb z prodeje nových licencí ve 2Q sice mírně předčil očekávání trhů, to ale nemění nic na tom, že tato čísla lze hodnotit jako neutrální a bez výraznějších odchylek. A proto jediným (pozitivním) překvapením byly informace o cloudu.

Management také oznámil, že zakázky cloudových služeb začaly výrazně narůstat až v květnu a červnu, celková čísla za kvartál jsou tedy negativně ovlivněna dubnem, který byl slabý. I to je pro investory impuls věřit, že 3Q může být ještě lepším kvartálem než 2Q bez ohledu na to, že management se ke 3Q nevyjadřoval.

Ožehavým tématem při výsledcích byl patentový spor s firmou Versata Software. Kvůli tomuto sporu musel SAP vytvořit rezervu ve výši 289 milionů EUR, což se negativně promítlo do provozního hospodářského výsledku.

Celkově výsledky hodnotíme jako pozitivní s tím, že je v příštích měsících nutné, aby si SAP zachoval vysoké tempo růstu cloudové divize. To se vzhledem k několika nedávným akvizicím jeví jako realistické, nicméně je třeba upozornit na to, že v cloudových službách je obrovská konkurence.

Celá flash analýza ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář