Philips: Flash analýza hospodářských výsledků za 1Q 2014

22.04.2014 15:17:33

Výsledky společnosti Philips negativně navázaly na výsledky za 4Q 2013 zejména v nízkých tržbách ve zdravotnické divizi a negativně se podílel i vývoj měnových kurzů. Celkově tedy trh i my hodnotíme výsledky negativně, nicméně v obsáhlém popisu měnového dopadu zapadla slušná výkonnost některých divizí, dodržení plánu úspory nákladů a některé pozitivní komentáře managementu.

Měnový vliv měl negativní dopad na tržby přibližně v objemu 250 mil. EUR, což je více než management na začátku roku predikoval. Právě nepříznivé měnové prostředí v podobě siného eura bude podle managementu působit po celý rok. To je pro firmu se přibližně 70 % tržeb mimo eurozónu nepříznivý výhled. Podle managementu bude měnové prostředí hlavním důvodem, proč nazývají rok 2014 „výzvou“. To ale nemění nic na tom, že jsou „velmi přesvědčení“, že cíle na rok 2016 budou splněny. Ty zahrnují například průměrný roční růst tržeb 4 – 6%, nárůst marže ve zdravotnickém segmentu na 16-17 % a výnosnost investovaného kapitálu více než 14 %.

Vzhledem k tomu, že lednový výhled byl „mírný růst“, tak dnešní vyjádření lze považovat za tichý profit warning.

Pokud jde o samotné hospodaření v jednotlivých segmentech, nedařilo se zejména zdravotnické divizi. Srovnatelné tržby poklesly meziročně o 2 % vlivem nižší produkce i tržeb z prodeje zdravotnické zobrazovací techniky (uzavření továrny v USA), nižších prodejních marží a citelnému zpomalení prodejů v Číně a Rusku. Provozní marže dosáhla 7,7 % ve srovnání s 10,4 % v loňském 1Q. Pozitivní zprávou je růst objednávek o 1 % v prvním čtvrtletí.

Segment spotřební elektroniky dosáhl meziroční růstu tržeb o 7 % a po očištění o náklady na restrukturalizaci vykázal meziročně vyšší provozní marži (10,6 % vs 9,8 %). To bylo způsobeno zejména schopností firmy dosahovat vyšších prodejních marží. V tomto sektoru se daří zejména domácí spotřební elektronice.

V osvětlovací divizi dosáhla firma provozní marže 9,0 % v porovnání s 8,4 % před rokem. Důvodem je zejména růst prodejní marže a pokles fixních nákladů (například bylo propuštěno 3750 zaměstnanců). Tržby v této divizi zůstaly meziročně nezměněny, když lepší výsledky jim znemožnily slabé prodeje v Číně.

Ač zveřejněná čísla vyznívají negativně (zejména směnné kurzy a zdravotnická divize), celkový obrázek není zcela černobílý. Měnový vliv sice bude pravděpodobně po nějakou dobu negativně působit, ale ten se netýká provozní slabosti firmy. Očekávaná podpora čínské ekonomiky dává firmě naději na oživení tržeb v tomto regionu, na který se chce Philips do budoucna více zaměřit. Firma je schopna navyšovat marže, růst přijatých objednávek je také slibný a program úspory nákladů naplánovaný až do roku 2015 nabírá na obrátkách. Jen letos by měly úspory dosáhnout 6 % tržeb a příští rok 7 %. CEO také očekává oživení trhu s osvětlením v USA ve 2. polovině roku.

Celá flash analýza ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář