Philip Morris ČR: Flash analýza výsledků hospodaření za 3Q 2014

13.11.2014 13:22:22

Philip Morris ČR zveřejňuje v lichých kvartálech pouze údaje o tržbách a celkovém odbytu. Vzhledem k relativně stabilním ziskovým maržím si ale i tak můžeme udělat zase o něco přesnější představu o vývoji hospodaření této společnosti v letošním roce.

Celkové tržby (po očištění o spotřební daň a DPH) vzrostly za 3Q v meziročním srovnání o 18 % y/y na 3,8 mld. CZK. Jde přitom o mnohem silnější růst, než jakého jsme byli svědky během 1H, kdy se tržby zvýšily pouze o 6,2 % y/y. Příčinou pozitivního vývoje byl zejména velmi silný nárůst exportu, konkrétně šlo o 23% y/y růst odbytu pro další společnosti ve skupině Philip Morris International.

Na vyšších tržbách reportovaných v CZK má zásluhu i slabší kurz EUR/CZK. Tento vliv firma vyčíslila na 154 mil. CZK, přičemž po jeho očištění by tržby v meziročním srovnání vzrostly jen o 12,9 % y/y. Negativem na jinak pozitivním vývoji tržeb byl příspěvek aktivit v České republice. Tržby tohoto trhu totiž stagnovaly na loňských 1,4 mld. CZK, což bylo způsobeno efektem zvýšení prodejních cen kvůli růstu spotřební daně. Nepomohlo přitom ani navýšení odbytu o 10 % y/y.

Celkově v letošním roce dle dat Philip Morris ČR trh v České republice stagnuje na úrovni 14,9 miliard kusů cigaret, přičemž samotné firmě klesá tržní podíl (z 48,1 pb na 46,5 pb za 3Q). O poznání lepší situace je na trhu Slovenska, kde trh letos vzrostl již o 2,4 % y/y na 5,3 miliard kusů cigaret. Tržní podíl Philip Morris ČR zde navíc vzrostl, a to o 1,9 pb na 53,5 pb. Díky kombinaci rostoucího trhu i tržního podílu zde firma za 3Q zaznamenala více než desetiprocentní meziroční růst tržeb.

Philip Morris ČR je oprávněně brán jako dividendový titul, a tak investory zajímá hlavně výhled dividend, které bude firma vyplácet. Čísla za 9M přitom nasvědčují tomu, že by letošní čistý zisk mohl být vyšší než v roce 2013, kdy dosáhl 2,2 mld. CZK. Není vyloučena ani úroveň 2,5 mld. CZK, což by při 100% dividendovém výplatním poměru znamenalo dividendu 911 CZK na akcii. Management navíc může přistoupit k obdobnému kroku jako v letošním roce a navrhnout vyplacení další části prostředků ze zrušeného rezervního fondu. Z něj bylo prozatím akcionářům distribuováno 165 mil. CZK (60 CZK na akcii), přičemž dalších 386 mil. CZK (141 CZK na akcii) zůstává na účtu nerozdělených zisků minulých období.  

Dosud reportovaná čísla tak prozatím nasvědčují tomu, že úroveň dividendy bude v příštím roce minimálně zachována, což by znamenalo vzhledem k současné ceně akcie atraktivní dividendový výnos kolem 9 %. Oficiálního návrhu dividendy managementem ke schválení na valné hromadě bychom se měli dočkat na přelomu března a dubna příštího roku.

Kompletní flash analýza ke stažení zde. zde. (510,07 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář