Pegas Nonwovens: Rozšířená flash analýza výsledků hospodaření za 3Q 2014

27.11.2014 14:01:49

Před zahájením dnešního obchodování na BCPP zveřejnil Pegas Nonwovens výsledky hospodaření za letošní 3Q, resp. 9M. 

Pozitivního překvapení jsme se přitom dočkali hned na samém horním patře výsledovky. Celkové výnosy realizované za 3Q totiž v meziročním vyjádření vzrostly o takřka 26 % na 60,4 mil. EUR. My jsme přitom v rámci naší predikce, jež zároveň patřila mezi ty nejodvážnější na trhu, očekávali pouze 18,5% y/y růst na 56,8 mil. EUR.

Silnější než očekávané výnosy nejsou zásluhou případné překvapivě vysoké produkce. Za 3Q se sice výroba díky nové lince v Egyptě zvýšila o 9,1 % y/y na 24,7 tun. Růst však byl všeobecně očekáván a splnil i naše predikce. Faktorem, který stojí za tak vysokými výnosy, které dokonce překonaly i velmi silný vývoj z 1Q letošního roku, byl odprodej výrazné části skladových zásob hotových výrobků. Společnost bohužel detailněji nekonkretizovala přesný objem, který byl ze skladů vyprodán.

Můžeme tak pouze odhadovat, že mohlo jít až o 1,5 tun produkce, které bude potřeba v následujících kvartálech opět doplnit. K obdobné situaci přitom došlo i v 1Q, což krátkodobě podpořilo tehdejší provozní výkonnost, nicméně v dalším čtvrtletí jsme však viděli negativní dopad nutnosti doplnění skladových zásob v podobě poklesu provozní marže.

Celková spotřeba materiálu a služeb vzrostla za 3Q o 25,6 % y/y na 45,6 mil. EUR. Šlo tedy o mírně pomalejší růst, než jaký byl patrný u celkových výnosů. Příčinou meziročního růstu nákladů je samozřejmě spuštění egyptské výrobní linky. Čtvrtý kvartál letošního roku bude přitom posledním, kdy v meziročním srovnání uvidíme tak citelný vliv egyptského závodu na výsledky Pegas Nonwovens. K jeho plnému spuštění totiž došlo v lednu 2014, což znamená, že srovnávací základna prvního kvartálu 2015 již bude tuto zahraniční expanzi plně reflektovat.

Spotřeba materiálu a služeb je se zhruba 94% podílem na celkových provozních nákladech firmy jednoznačně nejvýznamnější nákladovou položkou. Osobní náklady či ostatní provozní náklady již tedy nemají potenciál výrazněji promluvit do provozní výkonnosti společnosti.

Kompletní flash analýza ke stažení zde. zde. (603,96 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář