Pegas Nonwovens: Predikce výsledků hospodaření za 4Q 2013

18.03.2014 10:13:36

Ke zveřejnění hospodářských výsledků za poslední čtvrtletí loňského roku dojde ve čtvrtek a to tradičně před zahájením obchodování na Burze cenných papírů Praha. 

Na čísla za 4Q dopadly dva zásadní faktory. Prvním, pozitivním bylo navýšení produkce díky spuštění egyptské výrobní linky. Ta sice ještě neběžela na svou plnou výrobní kapacitu (té bylo dosaženo nejspíše až na přelomu ledna a února letošního roku), nicméně i tak by se díky ní měla zvýšit celková výroba o 12 % y/y na 25 tis. tun. Z toho vyplývá i očekávání růstu výnosů za 4Q o 11 % y/y na 52,8 mil. EUR a EBITDA o 9,5 % y/y na 10,1 mil. EUR.

Zde ovšem meziroční nárůsty s nejvyšší pravděpodobností skončí a čím níže ve výsledovce se budeme pohybovat, tím hlubší meziroční poklesy na významných úrovních uvidíme.

Provozní zisk by měl poklesnout o 8,5 % y/y na 6,1 mil. EUR. Pozitivní vliv silnějších výnosů a EBITDA se zde neprojeví kvůli meziročně vyšším odpisům (odhadovaných na 4 mil. EUR vs. 2,6 mil. EUR za 4Q 2012), jež je dán zařazením egyptských aktiv do užívání a tedy začátkem jejich plného odepisování.

Ještě silnější meziroční pokles uvidíme na EBT. Může za to druhý významný faktor, jež se objevil během 4Q. Byla jím listopadová měnová intervence ČNB, po níž došlo k silnému oslabení CZK vůči EUR. Pegas Nonwovens musel na měnový vývoj reagovat ve svém účetnictví přeceněním některých významných aktiv, což mělo za důsledek vykázání silné kurzové ztráty. Odhadujeme ji na 9,6 mil. EUR.

Společnost tedy vlivem účetních operací vykáže první čistou ztrátu po dvou letech. Investor by tomu ale neměl přisuzovat přílišnou váhu vzhledem k účetní povaze ztráty navíc bez znatelnějšího dopadu na cash flow společnosti. Nízký celoroční zisk na pouhých 4,5 mil. EUR by se neměl projevit ani na dividendě, kterou nadále očekáváme na 1,1 EUR na akcii.

Snad více než samotná čísla za uplynulý rok nás bude zajímat výhled společnosti na budoucí období, zejména co se týče činnosti v Egyptě. Nadále totiž předpokládáme, že dojde k vybudování další výrobní linky, která by měla být spuštěna už v první polovině roku 2016. 

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (527,46 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář