Pegas Nonwovens: Predikce výsledků hospodaření za 3Q 2014

24.11.2014 13:12:51

Ke zveřejnění hospodářských výsledků Pegas Nonwovens za třetí kvartál letošního roku dojde ve čtvrtek před zahájením obchodování na BCPP.

Předpokládáme, že budou reportována poměrně solidní čísla, a to zejména díky vysokému tempu produkce, která nebyla v ČR narušována množstvím neplánovaných odstávek, tak jako v loňském 3Q. Tehdy totiž docházelo k častým výpadkům elektrické energie kvůli bouřkám, přičemž výrobu narušovaly i příliš vysoké teploty. Během letošního léta k ničemu takovému, dle našich odhadů, nedošlo. Díky tomu a samozřejmě i díky pozitivnímu příspěvku egyptské výrobní linky tak očekáváme růst produkce o 10 % y/y na celkových 24,9 mil. tun.

Zároveň očekáváme příznivý vliv efektu přenášení cen polymerů do provozních čísel Pegas Nonwovens, přičemž v loňském 3Q byl tento efekt naopak negativní. Výsledkem by měl být takřka 19% y/y nárůst výnosů na 56,8 mil. EUR při nadprůměrných maržích EBITDA.

Za celých 9M letošního roku by přitom EBITDA měla vzrůst o 20 % y/y na 33,5 mil. EUR, což znamená prozatím velmi pohodlné plnění celoročního plánu, který počítá s meziročním nárůstem EBITDA o 12-22 %. Je přitom pravděpodobné, že silnější marže vzhledem k pokračujícím poklesům cen ropy (pozitivně ovlivní i ceny polymerů) přetrvají i během 4Q. Ponecháváme tedy v platnosti náš odhad růstu celoroční EBITDA o 17,6 % y/y na 45,3 mil. EUR.

Vyšší úrovně marží by se měly pozitivně podepsat i na provozním zisku, jenž se dle naší predikce v meziročním srovnání zvýší o takřka 48 % na 7,7 mil. EUR. Takto silný nárůst je kromě pozitivního vývoje za toto čtvrtletí dán i velmi nízkou srovnávací základnou z 3Q loňského roku, kdy došlo k realizaci jedněch z nejnižších EBITDA marží v historii společnosti. 

Zajímavou položkou, která silně ovlivní čistý zisk, jsou nerealizované kurzové zisky plynoucí z přecenění některých aktiv. Za 3Q by mělo díky silnému posílení USD vůči EUR dojít k zaúčtování vyššího nerealizovaného kurzového zisku po přecenění vnitropodnikové půjčky egyptské dceřiné společnosti. Vliv této operace odhadujeme na zhruba 3,3 mil. EUR. Dopad měnového vývoje na páru EUR/CZK, dle nějž se přeceňuje vnitropodniková půjčka denominovaná v CZK, by měl být zanedbatelný.

Čistý zisk ale není vzhledem ke své značné volatilitě kvůli nerealizovaným kurzovým změnám příliš směrodatný k určení toho, jak se firmě v daném období dařilo či nedařilo. Z tohoto pohledu je mnohem více sledovaný zisk provozní.

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (531,87 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.