Pegas Nonwovens: flash analýza za 3Q2012

22.11.2012 17:36:29

Podle očekávání byly dnešní kvartální výsledky v meziročním srovnání pozitivně ovlivněny vyšší produkcí a vyššími prodeji díky zapojení nové výrobní linky. Produkce společnosti se letos meziročně zvýšila o 18,4 % na 63,7 tis. tun a celkově tak čekáme, že se letos podaří vyprodukovat 86,7 tis. tun netkaných textilií. Znamená to tedy, že se produkce zvýší o 18 %, což se dá považovat za splnění odhadů společnosti, které doslova počítají s navýšením výroby o téměř 20 %.

Na úroveň EBITDA v uplynulém kvartálu příznivě zapůsobilo snížení cen polymerů na trhu a EBITDA marže se tak meziročně zvýšila o 1,1 pb. Nicméně v současnosti ceny polymerů opět rostou, což znovu zatlačí na marže v 4Q. Kvůli tomuto vývoji společnost očekává splnění svého celoročního cíle růstu EBITDA o 5-15 % yoy pouze na dolní hranici tohoto rozpětí. Vzhledem k situaci na trhu s polymery se ani nedalo čekat lepší vyjádření než potvrzení alespoň minimálního výhledu růstu.

Tradičně nejvíce volatilní položkou působící na nižší úrovně výsledovky jsou nerealizované kurzové zisky z přecenění některých rozvahových položek denominovaných v EUR (zejména bankovního dluhu a vnitropodnikové půjčky). Vzhledem k silnému posílení české koruny vůči euru během třetího čtvrtletí vykázala společnost 2,91 mil. EUR těchto čistých kurzových zisků. Proti nim ovšem působily čisté úrokové náklady 1,16 mil. EUR a tak byl pozitivní příspěvek čistých finančních výnosů 1,75 mil. EUR.

Stavba nové výrobní linky v Egyptě probíhá podle managementu v rámci stanoveného časového harmonogramu a v současnosti je tak instalováno výrobní zařízení. S náběhem na komerční výrobu se počítá již během 3Q 2013. Díky své kapacitě 20 tis. tun se při celoročním provozu nové linky zvýší celková výrobní kapacita společnosti o více než 20 %. Připomínáme, že v dlouhodobém plánu Pegas Nonwovens je vybudování i druhé výrobní linky v Egyptě v případě, že se tamní provoz osvědčí a bude dostatečná poptávka po jeho produkci.

Celkově vnímáme dnes představené výsledky jako neutrální, nicméně vzhledem k prozatímnímu nepříznivému vývoji cen polymerů v 4Q existuje riziko nedosažení ani na již velmi nízko očekávanou míru růstu celoroční úrovně EBITDA.

Kompletní flash analýza ke stažení zde. zde. (476,47 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.