Pegas Nonwovens: Flash analýza výsledků hospodaření za 4Q/FY 2014

19.03.2015 14:45:02

Pegas Nonwovens zveřejnil své výsledky hospodaření dnes, před zahájením obchodování na BCPP. Již po prvním pohledu na výše uvedenou tabulku je zřejmé, že se společnosti svými čísly podařilo překonat tržní očekávání, a to prakticky na všech úrovních.

Za 4Q došlo k nárůstu výnosů o 10,4 % y/y na 58,8 mil. EUR, což překonalo tržní konsensus i naše mírně odvážnější odhady. Za příčinu takto silných výnosů považujeme mimořádně robustní objem produkce, který s 26,3 tis. tunami překonal námi očekávaných 24,7 tis. tun a zároveň znamenal nový výrobní rekord v historii společnosti. Díky silné produkci tak bylo možné doplnit stav zásob hotových výrobků, který se povážlivě ztenčil po solidních prodejích za 3Q, bez toho, aby utrpěly prodeje za samotný 4Q.

Další pozitivní překvapení vidíme na provozních maržích. Za 4Q došlo k výraznému poklesu cen ropy, což ovlivnilo i ceny polymerů nakupovaných Pegas Nonwovens. Prodejní ceny však ještě reflektovaly vysoké úrovně polymerů z 3Q. Mechanismus přenášení cen tak dle očekávání výrazně podpořil marže. V naší predikci jsme kalkulovali se stagnací marží kvůli očekávanému negativnímu dopadu nutnosti doplnění skladů. Toto riziko se však, jak již bylo uvedeno, díky silné výrobě nematerializovalo.  

Celoroční EBITDA díky výraznému přispění silného 4Q vzrostl o 22,4 % y/y na 47,2 mil. EUR, což mírně překonalo horní mez managementem na začátku roku uvedeného očekávaného pásma růstu o 12-22 % y/y. V letošním roce vedení předpokládá spíše stagnaci EBITDA v předpokládaném rozmezí 44-48,5 mil. EUR. V meziročním srovnání totiž nebudou výsledky podpořeny rozšířením výrobních kapacit tak, jako v loňském roce. Nadále však budou pokračovat práce na zvyšování výrobní efektivity a vývoji technologicky vyspělých materiálů.

Poměrně překvapivě management zveřejnil návrh letos vyplácené dividendy, která by se v případě schválení valnou hromadou měla zvýšit o 0,05 EUR na 1,15 EUR (v souladu s očekáváním). Vedení také zváží možnost zpětného odkupu akcií, o čemž bude rozhodnuto až na základě výsledku refinancování stávajícího bankovního dluhu. Buyback je tak spolu s rozhodnutím o (ne)dostavbě egyptského závodu hlavním determinantem dalšího vývoje akcií Pegas Nonwovens. 

Kompletní flash analýza ke stažení zde. zde. (426,72 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář