Pegas Nonwovens: Flash analýza výsledků hospodaření za 1H 2013

29.08.2013 16:05:21

Produkce společnosti byla za 2Q letošního roku takřka totožná s tou v loňském 2Q (pouze +1,1 % na 21 847 tun). Tuto skutečnost jsme v naší předvýsledkové predikci očekávali, mírně nás však zklamala cena realizované produkce. Jednotkové výnosy totiž zůstali také na loňských úrovních, přičemž jsme očekávali jejich mírné zvýšení a to o 3,6 % na 2,3 tis. EUR za tunu. Výsledkem byly nižší než očekávané celkové výnosy, tedy 48,1 mil. EUR oproti trhem i námi očekávanými 50 mil. EUR.

Provozní náklady klesly v meziročním porovnání v souladu s odhady a celkově nižší než očekávaná EBITDA tak je výsledkem pouze nižších výnosů. Oproti velmi slabému loňskému 2Q, kdy vlivem nepříznivého vývoje cen polymerů poklesla EBITDA marže až pod 17 % jde o meziroční zlepšení, ale v kontextu nastavených celoročních cílů společnosti představuje takto slabá úroveň EBITDA riziko. Navíc se kvůli růstu cen ropy začaly v posledních týdnech zvedat i ceny polymerů, což bude opět vytvářet tlak na provozní marže. I přes všechny tyto faktory management potvrzuje svůj cíl dosáhnout růstu úrovně EBITDA o 5-15 %, nově ovšem předpokládá dosažení pouze dolní hranice tohoto rozpětí.

EBIT za 2Q vzrostl o 24 % y/y na 6,2 mil. EUR, což bylo způsobeno meziročním růstem EBITDA doplněným meziročním poklesem odpisů. Snížení odpisů z 3,1 mil. EUR na 2,9 mil. EUR bylo způsobeno oslabením české koruny vůči euru a bylo plně očekáváno.

Nižší úrovně bývají tradičně silně ovlivněny přeceněním rozvahových položek v závislosti na pohybu české koruny k euru. Za sledované období došlo k jen velmi mírnému oslabení CZK oproti EUR, čili kurzová změna je nyní minimální. V 2Q 2012 byly však ztráty z titulu tohoto přecenění velmi silné a v meziročním vyjádření tak došlo k citelnému zvýšení čistého zisku.

Reportovaná čísla následovaná konzervativnějším výhledem musíme vnímat mírně negativně, nicméně informace o obnovení provozu egyptské výrobní linky slabší data za 2Q z našeho pohledu úspěšně kompenzují. My i vedení společnosti totiž nadále vidíme v egyptském projektu obrovský růstový potenciál celé firmy a je tedy klíčové, aby výroba zde probíhala dle plánu. Připomínáme, že celková kapacita této linky by se měla pohybovat kolem 18 tis. tun textilií za rok a svého plného využití by měla začít dosahovat již během 4Q letošního roku.

Kompletní analýza ke stažení zde. zde. (535,67 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.