O2 CR: Flash analýza výsledků hospodaření za 2Q 2014

01.08.2014 13:39:20

Výsledky za 2Q dopadly podle našeho i tržního očekávání. Pokračoval sestupný trend jak v mobilním segmentu, tak i v segmentu pevných linek. Provozní výsledek stejně jako tržby nijak nevybočil z očekávání.

Mobilní segment klesl meziročně o 15,3 %, při zjednodušení pouze na mobilní originace (hlasové služby, SMS a MMS a data) byl pak meziroční pokles o 15,8 %. Dominantní roli v tom hrají firemní zákazníci, kteří trochu se zpožděním po zavedení tarifů Free pro rezidenční zákazníky zareagovali na snižující se ceny a začali tlačit na přejednání cenových podmínek. Očekáváme, že tento trend bude ještě několik čtvrtletí pokračovat s tím, jak budou firmám postupně expirovat dvouleté smlouvy.

Segment pevných linek klesl o 4,6 % v porovnání s 2Q 2013. Od ještě většího poklesu tento segment zachránily velkoobchodní hlasové služby. Zajímavý, avšak negativní vývoj je vidět na tržbách ICT (informační a komunikační technologie). Této oblasti jsme před rokem predikovali 10% meziroční růsty, nicméně velké zpomalení či dokonce zastavení zakázek ze státního sektoru znamená dvouciferný meziroční pokles (1Q -11,7 %, 2Q -16,5 %).

I druhý kvartál byl ve znamení snižování nákladů. Viditelné to je zejména na nákladech na marketing a prodej (-32,1 % y-y) či na nákladech na prodej zboží (-19,3 % y-y). Celkové náklady dosáhly 7,1 miliardy CZK (-8,5 % y-y).

Provozní výsledek OIBDA meziročně poklesl o 13,8 % na 4,13 miliardy CZK. Čistý zisk klesl meziročně o 9,7 % na 1,2 miliardy CZK.

Během konferenčního hovoru nezaznělo nic konkrétního o budoucí dividendové politice, která je pro investory asi tím nejdůležitějším a nejzajímavějším tématem. Management pouze oznámil, že nechce držet přebytek hotovosti, ale musí splňovat zákonná opatření. To si překládáme tak, že management bude (při současném stavu akcionářské struktury a současné legislativě) vyplácet 100 % čistého zisku.

Reakce akcie O2 CR, která v návaznosti na oznámení výsledků byla nejprve na nule, aby následně rostla o 4 %, nepovažujeme za adekvátní vzhledem nejasnému výhledu. Výsledky za 2Q vnímáme jako neutrální.

Celá flash analýza ke stažení zde zdeTyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.