New World Resources: flash analýza výsledků za 1Q2012

16.05.2012 13:16:56

Společnost New World Resources dnes oznámila, že za 1Q2012 dosáhla čistého zisku ve výši 6,2 mil. EUR. To představuje téměř 80% y/y nárůst a lepší výsledek, než jsme očekávali (-6,9 mil. EUR). Firma také potvrdila všechny celoroční cíle, které zveřejnila dříve. Přesto nehodnotíme zveřejněné výsledky a další informace jako pozitivní a to ze dvou hlavních důvodů: Lepší čistý zisk vyplývá výhradně z mimořádných položek ve finančním výsledku (přecenění finančních derivátů); Firma oznámila, že bude revidovat projekt nového dolu v polském Debeinsku kvůli potenciálním vyšším nákladům (CAPEX i OPEX).

Samotná čísla příliš překvapení nepřinesla. Tržby byly mírně pod naší projekcí kvůli nižším ostatním výnosům a nižším výnosům z přepravy uhlí a koksu (což se nicméně projevilo také v nižším OPEX), hlavní výnosové položky popadly in-line s naší i tržní projekcí. Provozní zisk byl jen nepatrně pod odhadem, na EBITDA je rozdíl vyšší kvůli nižším než predikovaným odpisům.

Jak již bylo řečeno, hlavní rozdíl mezi naší projekcí a skutečností leží ve finančním výsledku. Zde jsme očekávali negativní bilanci 21 mil. EUR, NWR však reportovala pouze -3 mil. EUR. K tomuto rozdílu nejvíce přispělo pozitivní přecenění finančních derivátů (+14,3 mil. EUR y/y), nižší byly i FX ztráty. Je nicméně jasné, že tyto položky spadají do kategorie mimořádných a proto nelze lepší než očekávaný čistý hospodářský výsledek hodnotit jako pozitivní překvapení z hlediska valuace NWR.

Debiensko: v současných tržních podmínkách a výhledech pro nás není úplným překvapením, že vedení NWR se rozhodlo k revizi celého projektu dolu Debiensko. Kromě oficiálních důvodů, kterými jsou navýšení dosavadních investičních nákladů ze strany polských dodavatelských firem (o 10-20% vs. plán) a hrozba nutnosti postavit novou odsolovací jednotku kvůli vyšší než původně očekávané hladině vody v novém dole, bude management NWR nepochybně posuzovat také vyhlídky cen koksovatelného uhlí a dopady evropské dluhové krize. Co je jisté již nyní, projekt, i pokud bude pokračovat, bude mít několikaměsíční zpoždění. V naší připravované nové analýze NWR rozpracujeme různé scénáře dalšího vývoje. Prozatím hodnotíme dnešní výsledky a novinky ohledně Debienska jako neutrální až mírně negativní a tržní reakci považujeme za přiměřenou.

Celou flash analýzu výsledků NWR za 1Q2012 naleznete zde. zde. (674,29 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.