Microsoft: Predikce výsledků hospodaření za 1Q 2015

23.04.2015 12:48:06

Microsoft čelil v 1Q kromě stejných negativních faktorů jako ve 4Q také výrazně zhoršenému trhu se stolními počítači. Například Intel očekává pokles prodejů v letošním roce o 8 %, výzkumné firmy Gartner a IDC predikují přibližně -5 %. To má negativní vliv na prodeje Windows, což je stále nevětší a nejziskovější produkt společnosti. Velké množství těchto negativních zpráv přišlo až po výsledcích za 1Q, takže ne nutně musí být započítané v predikcích managementu. Je ale pravděpodobné, že už jsou do značné míry započítané v tržní ceně.

Tržby za prodeje licencí firmám v 1Q podle odhadů agentury Bloomberg dosáhnou 9,78 miliardy dolarů, což je téměř uprostřed intervalu, který management odhadl před 3 měsíci (9,7 – 9,9 miliardy USD). V prodejích hardware jsou tržní odhady nastaveny spíše na horní straně oficiálních guidance, což se může pohledem do minulých kvartálů ukázat jako správný odhad.

Pro celkové hodnocení výsledků bude důležitá i EBITDA marže, kterou trh očekává na úrovni 33,5 %, což by bylo zhruba v obrysech minulých čtvrtletí, ovšem úporná snaha o snižování nákladů by mohla být zdrojem pozitivního překvapení na této úrovni.

Sledované budou tak jako v 1Q tržby v Japonsku (klesají kvůli zvýšené spotřební dani), Číně (klesají kvůli postupnému přechodu státní správy na produkty od jiných dodavatelů) a Rusku (pokles kupní síly). Zásadní mohou být též měnové vlivy, které by měly snížit růst tržeb o 4 procentní body.

Vzhledem k mnoha potenciálně významným kurzotvorným informacím doporučujeme držet titul přes výsledky jen spekulativním klientům.

Celá predikce výsledků ke stažení zde zde

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.