Měsíční přehled akciových trhů za září

10.10.2012 8:08:52

Září přineslo na akciových trzích zlomové momenty. Zasedání americké i evropské centrální banky znamenalo důležitý krok k záchraně eurozóny a k podpoře globální ekonomiky. Šéf Fedu Bernanke oznámil 3.kolo kvantitativního uvolňování, tentokrát s neurčitým objemem finančních prostředků. Tato instituce se zavázala nakupovat dluhové cenné papíry napojené na hypotéky za 40 mld USD měsíčně do doby, než bude americká ekonomiky vykazovat udržitelný růst a pokles nezaměstnanosti. K tomu se přidala i ECB, která oznámila, že bude nakupovat na sekundárním trhu dluhopisy zemí, které oficiálně požádají o pomoc evropské záchranné mechanismy. Svou trochou do mlýna přispěl i německý ústavní soud, který uvolnil cestu pro fungování ESM. Všechny tyto vlivy stály za značným (avšak dočasným) snížením napětí investorů. Které ovšem v 2.polovině měsíce vyprchalo. Tak jako tak, kroky centrálních bank výrazně snížily riziko velkých poklesů akciových trhů.

Pražský index PX nezaznamenal za září výraznou změnu, avšak v průběhu měsíce osciloval mezi 944 body a 978 body.  Nejvíce rostoucím titulem byly akcie mediální společnosti CME (+19,6%) a Erste Bank (+9,7%), naopak největší propad zaznamenaly akcie Orco (-22,3%) a Fortuna (-11,0%).

Celý měsíční přehled ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.