Měsíční přehled akciových trhů za srpen 2011

05.09.2011 12:11:12

Letošní prázdniny byly na akciových trzích stejně špatné jako počasí. Vyhrocení evropské dluhové krize spolu s podobnými potížemi v USA a obavami investorů z možného příchodu další globální recese vyústily v poklesy všech hlavních akciových indexů. Tabulka níže na této stránce je výmluvná: zatímco akciové indexy oslabovaly, zlato bylo jasným vítězem s více než 12% srpnovým nárůstem. Takto vypadá úprk investorů do „bezpečí“. Poté, co červencový mimořádný summit EU přinesl na trhy uklidnění jen na velmi krátkou dobu, dočkali jsme se v srpnu dalších zoufalých snah o stabilizaci situace v eurozóně – tentokrát ze strany Evropské centrální banky, která začala na trhu odkupovat vládní dluhopisy zemí PIIGS. Nálada investorů nicméně zůstává velmi nervózní, což bude zřejmě i nadále ovlivňovat obrázek obchodování v září.

Také na pražské burze v létě „burzovní slunce“ příliš nesvítilo. Mezi tituly obchodovanými na BCPP se sice našly i ty, které si v srpnu polepšily (Philip Morris, Unipetrol), index PX však oslabil o více než 10%. Pod největším prodejním tlakem byly cyklicky citlivé tituly jako NWR, Orco nebo CME, odpisy řeckých dluhopisů a nejistota ohledně dalšího vývoje evropské dluhové krize nesvědčila ani bankám. Hospodářské výsledky firem za 2Q se tentokrát ocitly spíše na druhé koleji, i když popravdě řečeno – žádných velkých světlých momentů jsme se ani na tomto poli nedočkali.

Kompletní měsíční přehled ke stažení zde zde.

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.