Měsíční přehled akciových trhů za říjen

06.11.2012 11:22:04

V říjnu měli investoři velmi mnoho událostí, které bylo třeba vstřebat. Do tohoto měsíce jsme vstoupili s vědomím, že odhodlání centrálních bank zachovat stabilitu na trzích je stále velmi silné, což nadále brání růstu spekulací na eskalaci problémů významných světových ekonomik. Centrální banky tak znovu nakoupily politikům tolik nutný čas k provádění reforem. Tyto snahy se ovšem hlavně v případě Španělska ukazují jako silně kontraproduktivní. Právě Španělsko je již dlouhé měsíce hlavním adeptem na přijetí mezinárodní pomoci. Nicméně v současné době, kdy má snadný přístup k levným půjčkám na dluhopisovém trhu jakoukoliv vnější pomoc tvrdošíjně odmítá.

Kromě otázek ohledně Řecka a Španělska na trhy za říjen dopadá i průběh výsledkové sezóny, která se jak v USA, tak v Evropě již přehoupla do své poslední třetiny. Zatím je výsledková sezóna, vyjádřeno počtem pozitivních překvapení na úrovni reportovaných tržeb a čistého zisku, mírně horší než za 2Q. Výraznější zhoršení výsledků je přitom patrné spíš v Evropě než v USA, což vzhledem k probíhající dluhové krizi není žádným překvapením.

Pražská burza si za srpen připsala 1,8% růst, a to hlavně díky Erste Bank (+10,1 %). Z menších emisí byl vítězem developer OPG (+45,4 %) a skupina autobazarů AAA Auto (+25,9 %). Na opačný konec spektra se dostala mediální skupina CME (-20,1 %) a Kit digital (-10,3 %).

Kompletní měsíční přehled ke stažení zde. zde. (597,30 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář