Měsíční přehled akciových trhů za prosinec 2011

05.01.2012 15:48:53

Po velmi turbulentní druhé polovině roku přišel na trhy společně s Vánoci klidnější obchodní čas. Celkově tržní indexy nevykázaly větší pohyby, ovšem v souladu se stavem jednotlivých ekonomik na tom byly opět lépe akcie americké oproti evropským.

Ústředním tématem začátku měsíce byla nervozita před dalším summitem EU, od kterého si investoři opět slibovali představení definitivního řešení dluhové krize, ovšem opět jsme sice dočkali dalších dílčích návrhů, které byly přijaty, ale nikoliv jednoznačného definitivního řešení. Šlo např. o půjčky evropských centrálních bank Mezinárodnímu měnovému fondu, který by pak mohl půjčovat zadluženým evropským zemím, protože ECB přímo úvěrovat státy nemůže, dohodnuta byla také přísnější rozpočtová opatření. Nepodařilo se však dohodnout na celé úrovni EU, účastníky dohody tak byly pouze země eurozóny a některé další země na dobrovolné bázi. Svým odporem k této dohodě upoutala zejména Velká Británie. Druhá polovina měsíce byla již pozitivnější a trhy převážně umazaly poklesy z počátku měsíce.

Z titulů na pražské burze na sebe nejvíce upoutaly více než pětinovým poklesem akcie mediální CME, která je turbulencemi v Praze asi nejvíce zmítána, naopak investory nejvíce potěšil VIG, jehož akcie v prosinci jako jediné vykázaly dvouciferný růst. 

Kompletní Měsíční přehled ke stažení zde: MP_PROSINEC_2011.pdf MP_PROSINEC_2011.pdf (319,55 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář