Měsíční přehled akciových trhů za prosinec 2010

06.01.2011 19:00:05

V posledním měsíci v roce 2010 světové akciové trhy pokračovaly v růstu, který vidíme již od začátku září, mírně vyššího tempa dosahovaly oproti evropským indexům trhy zámořské. Jednou z nejvíce očekávaných událostí bylo zasedání FEDu, před kterým se spekulovalo o možnostech navýšení aktuálního programu odkupu aktiv, k tomu nakonec nedošlo, nicméně FED vyjádřil odhodlání v dalších opatřeních pokračovat, bude-li to potřeba. Napětí z evropské dluhové krize během měsíce mírně oslabilo, po té co koncem listopadu přijalo pomoc od EU a MMF Irsko, zejména díky problémům irských bank.  Z pohledu celého roku máme za sebou další rok růstu akciových trhů, a to přibližně polovičním tempem oprotio roku předešlému. Tento vývoj koresponduje s vývojem  světové ekonomiky, jejíž tempo růstu se po „otřepání“ z krize nyní stabilizuje. Riziko druhé recese stále existuje, nicméně zdá se, že její pravděpodobnost se snižuje, ovšem například neutěšený stav amerického trhu práce přetrvává pořád. 

MĚSÍC NA PRAŽSKÉ BURZE

V prosinci se index PX vymanil z půlroční stagnace a poprvé přibližně od dubna si připsal výrazně plusový měsíc. Za růstem indexu stál zejména pohyb Erste Bank, která si připsala 19%, velký podíl na růstu indexu mělo také NWR, které si za prosinec připsalo ze všech titulů v Praze nejvyšší růst, konkrétně 32%. Zajímavé růsty jsme viděli také u menších vah, např. KIT Digital, nebo Pegas Nonwovens. Poslední měsíc roku tak byl s výjimkou stagnujícího developera Orco pro všechny tituly růstový.  Podobně v růstovém kontextu lze hovořit také o vývoji na pražské burze během celého roku, nejrůstovějším titulem se stal těžař NWR, následován sítí autobazarů AAA Auto a rafinérskou společností Unipetrol. I když nebyl na trhu celý rok tak se k nejrůstovjěším titulům zařadil KIT Digital. Naopak největší pokles zaznamenal problematický developer ECM, který si odepsal bezmála 70%., druhá nejméně úspěšná emise CME si odepsala 14%. Za celý rok index v Praze narostl o 10%, čímž nezůstal nic dlužen své obecně línější pověsti, a oproti velkým evropským nebo světovým indexům si připsal růst přibližně poloviční. 


Kompletní Měsíční přehled akciových trhů za prosinec 2010 ke stažení zde zde.

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.