Měsíční přehled akciových trhů za listopad 2011

07.12.2011 13:37:01

Tři týdny poklesů a pár závěrečných silně růstových dní, to byl listopad na světových trzích. Díky rally na konci listopadu (a začátku prosince) je meziměsíční bilance trhů veskrze neutrální, jak na amerických, tak i evropských akciových indexech. Sentiment investorů se v posledních měsících střídá v téměř pravidelných cyklech s tím, že vždy s přiblížením se dalšího (kolikátého už) klíčového summitu EU investoři zapomenou na zklamání z předchozích mítinků evropských lídrů a doufají v zázrak. Ačkoliv si nemyslíme, že evropští politikové nám na pátečním summitu dají skutečný důvod k jásotu, trhy si zřejmě již nenechají ujít pozitivní závěr roku. Ten následující nicméně nebude snadný a evropská dluhová krize v něm nepochybně bude hrát i nadále klíčovou úlohu.

Při silných výprodejích v prvních dvou třetinách listopadu utrpěly středoevropské trhy značné ztráty kvůli masivnímu odlivu zahraničních investorů z (nejen) akciových pozicí v regionu. Index PX ztratil dalších více než 5% tažený dolů bankami a cyklickými tituly (NWR). Defenzivní Telefónica O2 nebo Pegas Nonwovens bilanci indexu PX nedokázaly zachránit. Prosinec začal nadějněji, i když investoři se do CEE regionu zatím rozhodně nijak nehrnou. A v době, kdy budou evropské banky pod tlakem prodávat aktiva (z nichž nezanedbatelná část bude zřejmě právě z našeho regionu), bude oživení českého akciového indexu zřejmě dost obtížné.

Kompletní měsíční přehled ke stažení zde. zde. (331,96 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.