Měsíční přehled akciových trhů za leden 2012

07.02.2012 8:55:42

Máme za sebou velmi zajímavý měsíc, do kterého jsme vstupovali s mnoha otazníky ohledně dalšího vývoje evropské dluhové krize a dění nejen v de facto zkrachovalém Řecku.

Obavy investorů vzbuzovala i dříve avizovaná hrozba snížení ratingu mnoha zemím eurozóny od S&P i Fitch. Ke snížení ratingu nakonec přikročila agentura S&P, k čemuž si vybrala symbolicky pátek 13. Logicky pak snížila i rating evropského záchranného fondu EFSF. Trhy se tohoto kroku ovšem nezalekly a do konce měsíce předvedly dlouho nevídanou rally.

Její příčinou ovšem nebyl posun v řešení dluhové krize evropskými politiky. A podle toho, co přinesl zatím poslední výjimečný summit EU, k němu vede ještě dlouhá cesta. Důvodem ke všeobecnému optimismu a snížení rizikové averze byl podle našeho názoru prosincový tendr dlouhodobé likvidity ECB evropským komerčním bankám. Tím došlo k transferu rizik z bilancí těchto bank do bilance ECB a zmírnění tlaků, kterým banky eurozóny museli čelit.

Ani index pražské burzy nezůstal bez povšimnutí investorů a dokázal během ledna posílit o 6,6%. Nejvyšší zisky si přitom připsali akcie společností Kit Digital s Erste Bank, a to 28,2%, resp. 23,6%. Kvůli klesajícímu zájmu investorů o defenzivní sektor utrpěl nejvyšších ztrát Philip Morris, a to 7%.

Kompletní Měsíční přehled ke stažení zde. zde.

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář