Měsíční přehled akciových trhů za leden 2011

04.02.2011 10:00:04

Na růstech evropských a amerických indexů k novým maximům se podepsal především úspěšný počátek výsledkové sezóny v USA, kde tak jako minulý kvartál zatím převažují pozitivní překvapení. Přesto museli investoři několikrát přehodnotit přetrvávající rizika, nejčastěji v podobě deficitů evropských zemí. Jistou indicií byly aukce dluhopisů (mezi jinými) Španělska a Portugalska v druhém týdnu, které dopadly uspokojivě a strach z fiskálních problémů v Evropě na čas odezněl. ECB  při vyjádřeních volí slova velmi opatrně, situaci monitoruje, ale další kroky v dohledné době neplánuje. To americká centrální banka FED je stále rozhodnuta ve stimulaci ekonomiky USA pokračovat v případě, že nezaměstnanost zůstane poblíž 10%. V Asii nedošlo v uplynulém měsíci k podstatným změnám. Čína je sice stále tlačena k uvolnění své měny, na druhou stranu mírní ekonomiku zvyšováním požadavků na bankovní rezervy a poslední data poukazují na snižování obchodního přebytku. Červenou tečku měsíce ledna ztvárnily nepokoje v Egyptě, resp. obavy z omezení přepravy Suezským průplavem.

Měsíc na pražské burze

Index PX po prosincovém oslnivém výsledku, kdy rostl přes 10%, bojoval v měsíci lednu o konečné 1%. Zatímco Evropa se vydala převážně cestou vzhůru, české akcie spíše nabíraly dech po prosincových rychlých růstech. Vzhledem k vysokým vahám v indexu se o pozitivní výsledek zasloužily akcie ČEZu, které se svezly na růstové vlně komodit a především kvůli záplavám v Austrálii dále prudce rostla cena akcií NWR. Zde však museli investoři svůj optimismus posléze zchladit v návaznosti na nový plán těžby. Na bankách Erste Bank a Komerční bance byl znatelný odraz tržního sentimentu a obav o dluhové potíže Evropy z počátku ledna. Návrat k vyšším hodnotám v průběhu měsíce už ztráty nevykompenzoval a tak banky táhly index spíše směrem dolů. Nemalý příspěvek k ziskům PX přidala také Telefónica O2, která se i bez významnějších zpráv dokázala podruhé od dividendy znovu poprat se 400 Kč hranicí. Velmi živo pak bylo i na méně vážených titulech. Šéf Orco si prošel vyšetřováním v Chorvatsku kvůli podezření z finančních podvodů při stavbě luxusního resortu, AAA Auto reportovaly silný nárůst prodejů za 4Q.

Celý měsíční přehled za leden 2011 ke stažení zde. zde. (190,44 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.