Měsíční přehled akciových trhů za květen 2012

08.06.2012 14:01:44

Evropská dluhová krize nekončí. Naopak, stále se prohlubuje a řešení je v nedohlednu. V Řecku proběhly parlamentní volby, které měly rozřešit otázku setrvání Řecka v eurozóně. Nestalo se tak, volby dopadly patem a proto se odehrají opakované volby v polovině června. To uvrhlo eurozónu do několikatýdenního stavu nejistoty a na dořešení tohoto problému si tedy budeme muset počkat. Aktuální prognózy velmi mírně favorizují proevropské strany, na uklidnění trhů to ale nestačí. Navíc graduje neutěšená situace španělského bankovního sektoru, ve kterém je 180 mld EUR špatných půjček. Již je jisté, že bez vnější pomoci se banky neobejdou, evropští politici a bankéři se zatím ale nejsou schopni domluvit na způsobu pomoci. Na vyřešení tohoto problému také budeme muset počkat.

Na pozadí těchto akutních problémů přichází znepokojivá data o růstu hlavních ekonomik. Nízký růst Číny, obava o udržení růstu americké ekonomiky a balancování na hraně recese evropské ekonomiky trhy dále znepokojuje. Vypadá to, že rok 2012 bude ještě plný překvapení, bohužel asi těch negativních.

Vývoj titulů obchodovaných na pražské burze byl také velmi živý. Obzvláště se to týká menších emisí jako je CME (-24,8%), Kit Digital (-51,9%) či OPG (-14,5%). Poklesy se ale týkaly i silnějších titulů jako je ČEZ (-3,3%) či Komerční banka (-10,5%).

Celý měsíční přehled ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář