Měsíční přehled akciových trhů za červenec 2011

05.08.2011 16:04:15

Červenec by se dal nazvat měsícem dluhů. Důležitým tématem byla pro trhy také napřed americká, následně evropská výsledková sezóna. První polovina měsíce byla ve znamení vyjednávání o pomoci zadluženému Řecku, které vyústilo až v dohodu zemí EU o balíku opatření, včetně haircutu řeckého dluhu. Následně pozornost trhů upoutaly dluhy americké, resp. váhavost tamních zákonodárců ohledně navýšení stropu dluhového limitu. Podobně jako v Evropě bylo po zdlouhavých jednáních i v USA dosaženo shody. Podobné byly i scénáře vývoje na kapitálových trzích, ve dnech před definitivními rozhodnutími na obou stranách oceánu byly trhy pod značným tlakem, po schválení potřebných opatření sice na trzích došlo ke krátkodobé úlevě a růstům, nicméně tento optimismus neměl příliš dlouhého trvání. Vcelku dobře vypadala výsledková sezóna v USA, i když ve výhledech byly firmy opatrnější, jednoznačným zklamáním jsou však současné výsledky v Evropě. To vše spolu se špatnými makrodaty vyvolalo novou vlnu obav o sílu ekonomického růstu a počátkem srpna přišly na trhy panické výprodeje.

Během měsíce začaly zveřejňovat výsledky také firmy na pražské burze. V posledním červencovém týdnu ve středu zahájila sezónu mediální CME, následována ještě téhož dne operátorem Telefónica CR. V poslední obchodní den měsíce ještě zveřejnila svá čísla Erste. CME překvapila podobně jako v 1Q dobrými tržbami i OIBDA, na což akcie reagovaly výrazným posílením. Poklidný telekomunikační obr Telefónica opět ubral něco ze svých tržeb, což byl vývoj v souladu s očekáváním trhu. Čistým ziskem negativně překvapila Erste, nicméně například úrokové výnosy zdaleka tak špatné nebyly. Ostatní tituly mají své výsledky přichystány na druhou polovinu prázdnin. Alespoň částečně dalo nahlédnout do svého hospodaření také NWR, které zveřejnilo objemy těžby za 2Q a dohodnuté ceny na další kvartál, oba údaje však byly pro trh zklamáním.  Z ostatních událostí jmenujme např. spuštění očekávané loterie Fortuny. Po té co byl v červnu titul ECM vyřazen z indexu PX, bylo po vyhlášení konkurzu na tuto společnost obchodování s těmito akciemi v Praze zcela zastaveno. 

Kompletní Měsíční přehled ke stažení zde zde.

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.