Měsíční přehled akciových trhů za červen

11.07.2012 7:46:28

Měsíc červen byl jedním z nejzajímavějších měsíců v tomto roce, alespoň co se tedy týče vývoje na finančních trzích. V uplynulém měsíci totiž mimo jiné proběhlo druhé kolo parlamentních voleb v Řecku. Tyto volby byly mnohými považované za faktické referendum o tom, jestli Řekové chtějí zůstat v eurozóně či z ní vystoupit. Z voleb nakonec vzešla nová proevropská vláda, a tak bylo akutní riziko konce eura v Řecku zažehnáno. Vážná situace v Řecku nicméně zůstává nadále a SYRIZA se jen tak nevzdá svých cílů. Červen byl také měsíc, kdy se konalo zasedání Měnového výboru americké centrální banky Fed. Ta na něm schválila prodloužení programu odkupu dlouhodobých dluhopisů a prodeje dluhopisů krátkodobých známého jako Twist. Tento krok finanční trhy příliš neuklidnil i kvůli negativnímu výhledu Fedu na vývoj americké ekonomiky. Na konci měsíce proběhl dlouho očekávaný summit lídrů EU. Řešení dluhové krize opět nepřinesl, ale trhy přesto dokázal na pár dnů uklidnit.

Kromě těchto politických událostí do vývoje trhů promluvil i zhoršující se pohled na vývoj globální ekonomiky. Stále větší otazníky se objevují ohledně síly té čínské a americké.

Pražská burza na všechny tyto faktory také reagovala a dokázala za měsíc červen posílit o 4 %. Skokanem měsíce se stal technologický Kit Digital (+30 %). Výrazně ovšem posílila i Komerční banka (+12,9 %) a VIG (+12,3 %). Naopak nejvíce své hodnoty ztratily akcie mediální skupiny CME (-15,5 %).

Kompletní měsíční přehled ke stažení zde. zde. (295,80 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář