Měsíční přehled akciových trhů za březen 2012

05.04.2012 13:59:57

Obchodování v březnu se neslo ve znamení vysoké volatility, ale i tak byl první kvartál letošního roku nejvýnosnějším prvním kvartálem od roku 1998. Po klidném růstovém únoru se nálada měnila s rychlou frekvencí pod vlivem několika stěžejních témat. V první polovině měsíce se Řecko domluvilo se soukromými věřiteli na podmínkách pro swap dluhu, což byla nezbytná podmínka pro poskytnutí 2.záchranného balíku od eurozóny a MMF. Akutní riziko řeckého bankrotu se tím, alespoň dočasně, zažehnalo. Na konci měsíce uklidnili dočasně trhy evropští politici, kteří se dohodli na finální podobě tzv. eurovalu pro řešení případných budoucích problémů členských zemí EMU. Pozitivní nálada ale netrvala dlouho, když se do centra pozornosti začíná dostávat nedobrý stav veřejných financí Španělska a zpomalování čínské ekonomiky. Naopak pozitivním faktorem, který bude ještě nějakou dobu přetrvávat, je přebytek likvidity po únorovém LTRO 2.

Pražský index PX v březnu klesl pod 1000 bodovou úroveň a oslabil o 3,8% až na 973 bodů.  Nejvíce rostoucím titulem byly akcie AAA Auto s 2,8 procentním růstem následovaný firmou Unipetrol (+2,4%). Naopak nejhorší březnovou výkonnost měl titul KIT Digital, který klesl o 28,4% po zprávách o změně ve vedení společnosti. Větší než 10% pokles zaznamenaly také akcie NWR (-16,4%) a Erste Bank (-10,4%).

Kompletní měsíční přehled ke stažení zde zde.

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.