Vývoj na páru EUR/CZK:

  • Silné HDP a vyšší inflace vrací spekulace na růst sazeb ČNB
  • Koruna má potenciál dále posilovat
  • Krátkodobě je koruna negativně ovlivněna rizikem brexitu bez dohody
  • Limitem posilování je přetrvávající „překoupenost“ trhu s korunou způsobená intervencemi

Růst HDP ve 4. čtvrtletí překonal očekávání trhu, když jeho mezičtvrtletní tempo činilo 1,0 % (sezóně očištěno), zatímco analytici v mediánu očekávali růst o 0,7 %. K tomu se přidal výsledek inflace za leden, kdy spotřebitelské ceny poskočily meziměsíčně o 1,0 %, a meziroční míra inflace akcelerovala z 2,0 % na 2,5 %. To bylo 40 bp nad očekáváním trhu a celých 50 bp nad prognózou České národní banky. Nově zveřejněná data o HDP a především o inflaci tak vrátila do hry spekulace trhu na další, brzké zvyšování úrokových sazeb ČNB. Na začátku března bude důležité sledovat zveřejnění struktury HDP, nicméně silná domácí ekonomika generující tlak na růst mezd a potažmo na inflaci, mluví silně ve prospěch utahování měnové politiky. A protože nedochází k jejímu utahování pomocí kurzu koruny, tak zbývá růst úrokových sazeb, ke kterému by mohlo dojít již v březnu. ČNB pro druhé čtvrtletí čeká EUR/CZK 25,20 a na konec roku EUR/CZK 24,50. Koruně se obecně do posilování nechce z důvodu pokračující „překoupenosti“ trhu vzniklé minulými intervencemi ČNB. A protože ČNB dává jasně najevo, že se oněch 125 milard EUR v rezervách zbavovat aspoň zatím nehodlá, bude tento faktor omezovat korunu v posilování i nadále. Nicméně zcela koruně v posílení nezabrání.

V našem hlavním scénáři počítáme se tím, že nervozita ohledně brexitu bude koruně krátkodobě v posilování bránit. Je možné, že dojde i k odkladu brexitu o několik měsíců. Nicméně kloníme se k tomu, že k nějaké formě dohody nakonec dojde, což bude pro korunu pozitivní impuls. Zvyšující se úrokový diferenciál vůči eurozóně a perspektiva dalšího dohánění ekonomické úrovně ekonomiky eurozóny by měly korunu proti euru sunout k silnějším hodnotám.

měnový pár EUR/CZK

Zdroj: CYRRUS, Bloomberg, ČNB

Vývoj na páru EUR/USD:

 

  • Nejistota brexitu stále krátkodobě tíží euro proti dolaru
  • Čekáme zlepšení evropských makrodat
  • Spekulace na budoucí zvýšení sazeb ECB by měly podpořit euro proti dolaru

Tak jak, jsme očekávali, dolar v prvním čtvrtletí udržel své silnější úrovně vůči euru. Nakrátko dolar posílil k EUR/USD 1,123 a poté oslabil nad EUR/USD 1,130. Ovšem důvodem toho, že se dolar držel silnějších hodnot, nebyly, jak jsme čekali, obnovené spekulace na budoucí zvyšování sazeb Fedu. Euro tížilo riziko brexitu bez dohody a nepříliš dobrá makroekonomická data.

Horší makroekonomická data z obou břehů oceánu naopak trh utemoval v očekávání, že úrokové sazby Fedu letos nevzrostou a sazby ECB porostou možná kdesi v první polovině roku 2020 a to ještě kdoví jestli. Evropská centrální banka dává jasně najevo, že chce postupovat při utahování měnové politiky velmi opatrně. Člen ECB Benoit Coeuré otevřel debatu o možnosti dalších dodávek dlouhodobé likvidity (TLTRO), takže by kleslo riziko nedostatečné likvidity pro některé evropské banky v příštím roce.

Budoucí růst úrokových sazeb ECB zůstává klíčovým důvodem, proč nadále očekáváme posilování eura proti dolaru. Klíčové ale je, zda evropská ekonomika ukáže, že při současné úrovni stimulace ekonomiky dokáže akcelerovat. Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala. Je stále možné, že se německá ekonomika recesi nevyhnula, nicméně převládá přesvědčení, že nízká výkonnost německé ekonomiky ve druhé polovině roku je do značné míry jednorázového charakteru. Pro první čtvrtletí analytici v mediánu očekávají růst německé ekonomiky o 0,4 %. To se s ohledem na vývoj předstihových indikátorů, jako je například Ifo index či PMI index, jeví poněkud optimisticky, ale rovněž se kloníme k názoru, že v první polovině roku by německá ekonomika měla zřetelně zrychlit růst. Naším klíčovým předpokladem ve vývoji ekonomiky eurozóny je brexit podle dohody. Dohoda je tedy naším hlavním scénářem s tím, že dohodu může předcházet několikaměsíční odklad rozhodnutí.

Pokud se výhled na ekonomiku Německa a potažmo eurozóny zlepší, získají pevnou půdu pod nohama spekulace na budoucí zvyšování úrokových sazeb ECB. To bude klíčový moment, který může vést k mnohem výraznějším pohybům na devizovém trhu, než co ukazuje naše prognóza. Ta navíc počítá s ještě jedním zvýšením hlavní úrokové sazby Fedu ve druhé polovině letošního roku. Americká ekonomika sice přibrzdila a data za první čtvrtletí budou s ohledem na zavření vládních úřadů relativně slabá. Růst HDP za první kvartál pravděpodobně zpomalil pod 2 % (mezikvartální anualizovaný růst). Nicméně ve druhém čtvrtletí bychom měli vidět opětovné zrychlení nad 2,5 %. Americká ekonomika se tak z našeho pohledu pohybuje nad potenciálním výstupem a centrální banka by tak ještě mírně měla „měnové otěže“ přitáhnout. S ohledem na to, že Fed plánuje pozastavit v letošním roce snižování objemu své bilance, tak vidíme prostor pro jedno dodatečné zvýšení úrokových sazeb. Šance na růst sazeb ECB by však tento faktor měly „přebít“ a euro ze svých současných úrovní proti dolaru posílit.

Nejpalčivější krátkodobou nejistotou je podoba brexitu. Přetrvávajícím střednědobým rizikem jsou obchodní války.

Zdroj: CYRRUS, Bloomberg, ČNB

CYRRUS: FX prognóza

  EUR/USD EUR/CZK USD/CZK
Aktuální 1,14 25,7 22,8
2019Q1 1,13 25,6 22,7
2019Q2 1,15 25,3 22,0
2019Q3 1,17 25,2 21,5
2019Q4 1,21 25,1 20,7
2020Q1 1,23 24,8 20,2

Zdroj: CYRRUS

 

 

Co kdyby nastal Brexit bez dohody?

V případě, že dojde na to, co si skoro nikdo nepřeje a Británie odejde z EU bez dohody, bude s ohledem na očekávanou sníženou výkonnost ekonomik očekávána uvolněnější politika ECB. Euro oslabí pod EUR/USD 1,12. Česká koruna pravděpodobně oslabí nad EUR/CZK 26,0. ČNB v obavách ze zpomalení ekonomiky bude vážit obavy z přílišného zpomalení ekonomiky a obavy z přestřelení inflačního cíle. Dle našeho názoru by ČNB chvíli vyčkávala, odhadovala škody na HDP a nakonec úrokové sazby zvýšila, aby nedošlo k přestřelení inflačního cíle.


 
Zobrazit celý disclaimer

Měnové kurzy s Michalem Brožkou

hlavním ekonomem CYRRUS

Michal Brožka
Hlavní ekonom CYRRUS
michal.brozka@cyrrus.cz
Michal Brožka
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.