Komerční banka: predikce výsledků hospodaření za 2Q2011

29.07.2011 15:31:22

Mírný meziroční růst výnosů i zisku očekáváme od výsledků Komerční banky za 2Q2011. Naše predikce ukazuje na čistý zisk ve výši 3,36 mld. CZK (+2,7% y/y). V souladu s očekáváním managementu KB předpokládáme, že tempo růstu provozních nákladů (stejně jako ve zbývajících kvartálech letošního roku) převýší tempo růstu výnosů. Vyššího zisku tak banka dosáhne díky stále ještě silnému meziročnímu poklesu nákladů rizika.

Čistý úrokový výnos očekáváme o 1,8% y/y vyšší na 5,51 mld. EUR, růst by tedy měl být přibližně mírně vyšší než v 1Q (+1,5%). Mírný nárůst úvěrového portfolia bude zřejmě i v 2Q2011 tažen především „nízkomaržovými“ hypotečními úvěry (oček. +12% y/y), zatímco zbytek úvěrového trhu, především pro KB klíčové úvěry velkým podnikům, se zatím s největší pravděpodobností z „hibernace“ neprobudily. U poplatků očekáváme meziroční stagnaci, pod konkurenčním tlakem zůstávají především transakční poplatky. U výnosů z obchodování došlo v 1Q2011 ke značnému poklesu a poměrně slabé číslo očekáváme i ve 2Q. Celkové provozní výnosy by tak dle naší projekce neměly překročit 8,2 mld. CZK.

Management KB indikuje rychlejší růst provozních nákladů než výnosů. Myslíme si, že tento trend bude platit i pro 2Q2011, očekáváme, že provozní náklady se meziročně zvýšily o téměř 5% a dosáhly 3,3 mld. CZK. Ve srovnání s prvním letošním kvartálem předpokládáme akceleraci marketingových nákladů. Poměr provozních nákladů k výnosům (CIR) by měl v samotném 2Q dle naší projekce překonat hranici 40% a v rozmezí 40-41% zůstat i po zbytek roku.

Pozitivním překvapením 1Q2011 byly nízké náklady rizika (-42% y/y), nicméně vzhledem k tomu, že byly povzbuzeny jednou poměrně vysokou mimořádnou položkou, ve 2Q očekáváme o více než 100 mil. CZK vyšší číslo. Meziroční pokles nákladů rizika by se tak měl dostat na -18% a zisk před zdaněním by měl mírně převýšit 4 mld. CZK.

Neočekáváme, že by KB odepsala část hodnoty řeckých dluhopisů, které drží ve svých účetních knihách, již ve 2Q (což učinily některé západoevropské banky), každopádně trhy budou novinky v této oblasti zcela jistě pozorně sledovat. Samotné výsledky by podle našeho očekávání neměly přinést výraznější pohyby kurzu akcií KB.

Kompletní predikce výsledků Komerční banky ke stažení zde. zde. (126,05 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář