Komerční banka: predikce výsledků hospodaření za 1Q2012

27.04.2012 14:27:37

Komerční banka by měla po třech kvartálech negativně ovlivněných odpisy řeckých dluhopisů konečně zase představit „normální“ výsledky, tedy kvartální zisk přes 3 mld. CZK. Konkrétně očekáváme, že banka oznámí zisk ve výši 3,26 mld. CZK, což by představovalo 3,4% meziroční pokles, resp. 34% kvartální nárůst.

Meziroční pokles by měl být podle naší projekce způsobený především vyššími náklady rizika, které projektujeme o téměř čtvrtinu vyšší než před rokem (přísnější posuzování hypotečních úvěrů, nižší odliv z nevýkonných úvěrů, mírné zhoršení ekonomického prostředí). Provozní výnosy by měly meziročně mírně vzrůst (+1,9% y/y) na 8,12 mld. CZK, nárůst provozních nákladů nicméně očekáváme vyšší (v 1Q2011 byly kvartální OPEX mimořádně nízké, naše projekce pro 1Q2012 je v souladu s vyjádřeními managementu KB, která hovoří o 1-2% meziročním růstu provozních nákladů v letošním roce).

Vrátíme-li se k provozním výnosům, očekáváme mírný y/y růst čistých úrokových výnosů ve světle stabilní (resp. zřejmě jen nepatrně nižší) čisté úrokové marže a nárůstu objemu úvěrů. U poplatků a provizí se negativně projeví dopady penzijní reformy v podobě urychlení amortizace poplatků za akvizice klientů PF náležících třetím stranám (tento dopad již byl patrný v 4Q2011, nyní bude nicméně nižší vzhledem k rozložení efektu do celého roku 2012), naopak ve výnosech z obchodování lze očekávat mírný pozitivní dopad opatření ke zkrácení durace portfolia PF. Čistý efekt na hospodářský výsledek by měl být neutrální.

Zisk před zdaněním by měl podle naší projekce mírně překročit hranici 4 mld. CZK, čistý zisk by měl pak dosáhnout již zmíněných téměř 3,3 mld. CZK, v přepočtu 86 CZK/akcii (anualizovaný EPS 344 CZK, tj. P/E 10,0x). Jak jsme již napsali v úvodu, očekáváme po delší době standardní výsledky KB, které by měly investory ujistit v tom, že letošní rok by pro KB mohl být relativně úspěšný a příští dividenda (tj. ze zisku 2012) by mohla jít ve srovnání s letošním rokem (160 CZK) výrazně nahoru, přes 200 CZK/akcii.

Celá predikce výsledků Komerční banky za 1Q2012 ke stažení zde. zde. (676,62 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.