Komerční banka: flash analýza výsledků hospodaření za 4Q2010

16.02.2011 14:54:03

Výsledky hospodaření KB za 4Q2010 resp. FY2010 zcela odpovídají našim predikcím a to prakticky na všech úrovních výsledovky. Nicméně vzhledem k tomu, že naše projekce byla optimističtější než tržní konsensus, zveřejněné výsledky lze považovat za mírně lepší než očekávané. Co je rozhodně pozitivní, je výše navrhované dividendy ze zisku 2010. Ta činí 270 CZK/akcii, tj. o 100 CZK/akcii více než před rokem a výrazně nad odhady trhu (většinou kolem 200-210 CZK). I když se na trhu částečně o výplatě mimořádné resp. mimořádně vysoké dividendy spekulovalo (díky zbytečně vysokému kapitálovému polštáři KB a náznakům chování mateřské SG), rozhodně se jedná o pozitivní překvapení. Místo obvyklého 50-60% výplatního poměru dividenda 270 CZK znamená payout 77%.

Akcie KB přesto na výsledky reagují negativně. Jedním z důvodů může být výhled na rok 2011, kde KB říká, že náklady porostou rychleji než výnosy (které by měly meziročně vzrůst o cca 5%). Komerční banka hodlá letos poměrně dost investovat včetně plánovaného otevření 5 nových poboček. Je pravdou, že pokles počtu klientů může být určitým vykřičníkem, na který musí management KB reagovat, nicméně nemyslíme si, že by výše popsaný výhled byl výrazně jiný, než co se dalo očekávat. Poměr nákladů k výnosům by tak sice letos měl vzrůst zpět nad 40% hranici, nicméně pouze mírně a následně se měl ustálit na úrovni 40-42%.

Druhým důvodem negativní reakce trhu může být to, že KB odmítla „zaručit“, že letošní vysoká dividenda bude „novým standardem“, což je podle nás logické a jediné možné vyjádření managementu. Náš model ukazuje, že vzhledem k očekávanému vývoji ziskovosti a kapitálu KB by neměl být žádný problém pro banku udržet podobně vysokou dividendu i v příštím roce (na udržení dividendy by podle našeho modelu stačil výplatní poměr cca 74% vs. 77% letos). Pokud by firma implicitně přešla k payout 60-70% místo aktuálních 50-60%, nemělo by ani v následujících letech dojít k propadu dividendy, naopak se dá očekávat její další, i když mírný růst. I v takovém případě by se kapitálová přiměřenost tier 1 udržela na velmi komfortní úrovni nad 14%.

Celá flash analýza výsledků ke stažení zde. zde. (138,11 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář