Komerční banka: flash analýza výsledků hospodaření za 3Q2012

08.11.2012 15:08:47

Komerční banka představila výsledky, které nepřinesly žádné výrazné překvapení, spíše čísla, která jsou v souladu s očekáváním nebo mírně pod ním. Podobně jako v předchozím kvartále se KB mohla opřít o výrazně nižší náklady rizika a umírněný růst provozních nákladů. S tím, že provozní výnosy jsou pod tlakem, se management KB pere již několik kvartálů a zatím se nezdá, že by tento tlak ustupoval – možná spíše naopak. Provozní výnosy meziročně klesly o 5,5% za přispění všech výnosových kategorií: čistý úrokový výnos trpí poklesem úrokových marží v prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb, poplatky jsou pod tlakem konkurence a slabé ekonomiky (i když y/y pokles je částečně důsledkem změn v účtování).

Provozní náklady byly mírně pod naší projekcí, KB dobře kontroluje zvláště marketingové náklady. Velmi nízké jsou již druhým kvartálem náklady rizika, jimž pomáhá negativní čistá tvorba opravných položek u korporátních úvěrů a stabilní náklady rizika ve spotřebitelském segmentu. Je jasné, že takto nízké náklady rizika nejsou dlouhodobě udržitelné a v příštím roce očekáváme jejich normalizaci (růst vs. 2012). Prozatím však přispěly k tomu, že zisk před zdaněním se y/y více než zdvojnásobil a dosáhl 4,11 mld. CZK vs. 4,16 mld. CZK, které jsme očekávali my.

Výsledky KB budou podle nás v příštích kvartálech pod pokračujícím tlakem. Všechny tři kategorie, které nejvíce ovlivňují zisk, tedy provozní výnosy, provozní náklady a náklady rizika totiž nebudou dávat prostor ke zlepšení, spíše naopak. Objem úvěrů poroste jen velmi pozvolna, tlak na marže po posledním snížení sazeb od ČNB bude pokračovat, tlak na poplatky také. Provozní náklady již podle nás KB nemá prostor snižovat a náklady rizika, jak bylo řečeno výše, spíše porostou. Když to shrneme, KB „nebude mít odkud brát“ a bylo by pro nás překvapením, kdyby se jí v roce 2013 podařilo překonat letošní zisk.

Ten bude nicméně velmi pravděpodobně rekordní (kolem 14 mld. CZK) a slibuje velmi solidní dividendu (230-250 CZK). Investoři nicméně budou opatrnější ve výhledech na příští dva roky a to jen potvrzuje náš názor, že akcie KB momentálně již nemají ke své férové hodnotě příliš velký prostor. Na druhou stranu není důvod ani pro výrazné poklesy akcií KB a pokud by se (například vlivem negativní celkové nálady na trzích) objevily, mohly by být akcie KB zase atraktivním titulem k nákupu.

Celá flash analýza výsledků KB za 3Q2012 ke stažení zde. zde.

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář