KB: Flash analýza hospodářských výsledků za 1Q 2014

08.05.2014 6:58:27

Komerční banka oznámila, že za 1Q2014 dosáhla čistého zisku ve výši 3,08 mld. CZK, což představuje 2,1% meziroční pokles. Ve srovnání s tržním očekáváním reportovaný čistý zisk mírně zklamal (tržní konsensus 3,12 mld. CZK).

Provozní výnosy zůstávají, podobně jako u jiných bank v regionu, hlavní přítěží pro hospodářské výsledky. Čistá úroková marže KB se i nadále snižuje, v 1Q2014 dosáhla úrovně 2,63% ve srovnání s 2,73% v předchozím kvartále resp. 2,89% před rokem. Objem poskytnutých úvěrů zklamal, když mezikvartálně klesl o téměř 7 mld. CZK. Především korporátní úvěry zatím zaostávají za očekáváním v souvislosti s oživující evropskou a potažmo tuzemskou ekonomikou. Výsledkem je o něco horší než očekávaný čistá úrokový výnos.

Výnosy z poplatků a provizí také čelí nepříznivým tržním podmínkám. Konkurenční tlaky znamenají pokles především poplatků z depozitních služeb a z transakcí. A ani zde zatím nedochází k zastavení poklesu. Celkově tak provozní výnosy dosáhly 7,57 mld. CZK, o 0,6% pod tržním konsensem. Ve vývoji provozních nákladů problém není, meziročně prakticky stagnovaly a byly o 1% nižší, než se očekávalo.

Náklady rizika 518 mil. CZK byly o něco vyšší, než trh předpokládal, detailnější pohled na trendy však neukazuje nic, co by mělo vést ke zhoršení odhadovaného vývoji nákladů rizika pro celý letošní rok. Z výše uvedeného však vyplývá, že zhoršený je výhled u provozních výnosů, což celkově vede k tomu, že čistý zisk za celý rok 2014 by měl zřejmě klesnout o cca 3%, tj. k hodnotám kolem 12,2 mld. CZK, tedy o cca 0,5 mld. CZK níže, než byl tržní konsensus před zveřejněním výsledků za 1Q2014.

Celkově považujeme zveřejněné výsledky za mírně horší než očekávané, reakce trhu v den zveřejnění byla jen mírná (-0,9%).

Celá flash analýza ke stažení zde zde

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář