Intel: Flash analýza výsledků hospodaření za 2Q 2015

21.07.2015 13:48:00

Výsledky společnosti Intel nedopadly špatně, jak mnozí analytici spekulovali a na co se s předstihem připravovali při snižování cílových cen. Zisk na akcii byl 55c v porovnání s očekáváním 50c, tržby dosáhly 13,2 miliardy dolarů při očekávání 13,0 miliardy.

Pozitivní zprávou je výhled na probíhající 3. čtvrtletí. Management cíluje tržby na 14,3 mld. USD při tržním konsenzu 14 mld. USD. Jediná zisková veličina, kterou Intel predikuje, je hrubá marže. Ta by měla ve 3Q dosáhnout 63 % v porovnání s očekáváním 61,2 %.

Pozitivní je růst divize datových center, kde se meziročně tržby zvýšily o 10%. Nepotvrdily se tak zvěsti od konkurence, že 2Q v tomto sektoru nebylo dobré, na což před výsledky reagovala cena akcie poklesem na roční minima. Tržby z divize Datová centra rostou meziročně tempem o 10 a více procent už od roku 2013, a to vlivem jak prodaných objemů, tak i průměrné prodejní ceny. Tento trend lze očekávat i do budoucna jak kvůli integraci firmy Altea a jejich PFGA čipu do společnosti, tak i prudkým nárůstem počtu nově vznikajících datových center zejména ve firmách Facebook a Google.

Vzhledem k tomu, že divize Datová centra a menší divize Internet-of-things generují 2/3 provozního zisku celé společnosti (jsou to divize s vysokou marží), jsou zprávy o těchto divizích důležitější než klesající PC trh.

Ačkoli prodeje počítačů podle výzkumné firmy Gartner klesly ve 2Q meziročně o 9,5 %, management plánuje jen „mírný“ pokles v letošním roce. Důvodem je rostoucí podíl čipů do přenosných zařízení na tržbách společnosti. Intel je sice stále benchmarkem pro počítačový sektor (80 % prodaných počítačů obsahuje čipy od Intelu), ale stále roste podíl přenosných prodejů do přenosných zařízení a datových center. Právě proto klesly tržby v této divizi „jen“ o 14 % při očekávání -12,5 %. Tento výsledek lze přičíst na vrub poklesu tržního podílu firmy AMD na úkor Intelu.

Negativní zprávou, avšak většinou trhu očekávanou, je termín spuštění nových revolučních 10 nm mikroprocesorů. Ty by měly být v prodeji od poloviny roku 2017, původně byl oznámený termín začátek roku 2017. Toto by měl být skutečný „game-changer“ a investoři mají vysoká očekávání, stejně jako od nových čipů Skylake. Z důvodu opoždění vývoje klesnou investice v letošním roce o 1 miliardu dolarů na 7,7 miliardy.

Celkově hodnotíme výsledky pozitivně.

Celá flash analýza ke stažení ZDE ZDE (374,64 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář