GM: Predikce výsledků hospodaření za 4Q 2014

03.02.2015 15:54:57

Objem prodejů za uplynulý rok již GM zveřejnil. Došlo k jejich růstu o 2 % y/y na 9,9 mil. vozů, čímž byl ustanoven nový historický rekord firmy. Nejsilněji se na tom podílel čínsky trh s 12% y/y růstem na 3,5 mil. vozů. Následovala Severní Amerika, kde GM navýšil prodeje o 6 % y/y na 3,4 mil. vozů. Za samotný 4Q se růst prodejů na všech hlavních trzích ještě umocnil (Severní Amerika +8,8 % y/y, Čína +13,1 % y/y). Pozitivním faktorem je bezesporu také to, že růst GM byl silnější oproti růstu celého odvětví, z čehož vyplývá, že došlo k posílení tržního podílu firmy. Například v Číně zaujímá GM již 15,2 % tamního trhu, přičemž v 4Q13 to bylo pouze 14,4 %. 

Prodejní úspěchy však nemusí automaticky znamenat i příznivé hospodářské výsledky. Razantní nárůst prodejů byl totiž zčásti vykoupen navýšením nákladů formou různých promo akcí, které se jen za Severní Ameriku zvýšily o 15 % y/y, kdežto v rámci celého odvětví se tyto pobídky naopak o 2 % y/y snížily. Velkou otázkou tak zůstává vývoj marží, které by měly dle tržního konsensu vzrůst až na 9 % v případě EBITDA a 4,6 % v případě EBIT. Za očekávaným růstem by měl stát vliv příznivého prodejního mixu, který by měl více než kompenzovat negativa spojená s navýšením prodejních incentiv.

Ve výhledu by měl management uvést, jakou výkonnost očekává na svých klíčových trzích spolu s odhadovaným vývojem hlavních hospodářských ukazatelů. Předpokládáme, že prodeje za 2015 díky silné pozici na trhu v Číně a Severní Americe opět vzrostou a spolu s nimi i výnosy a zisky firmy. Mělo by dojít také k potvrzení rostoucí ziskovosti vzhledem k většímu zastoupení dražších vozů na prodejích GM.

Mezi další velká témata bude patřit zhodnocení vlivu posilujícího dolaru na hospodaření firmy a také pokroky v programu úspor, které by v případě citelnějšího posunu mohly vést až ke zvýšení kreditního ratingu.

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (418,46 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.