GE: Flash analýza hospodářských výsledků za 2Q 2014

18.07.2014 14:50:25

General Electric vykázal za druhé čtvrtletí letošního roku celkové výnosy v objemu 36,2 mld. USD, což znamená 3% meziroční nárůst a zároveň mírné zklamání oproti predikovaným 36,4 mld. USD.  

Zvýšení výnosů je zásluhou zejména průmyslové divize GE, kde došlo k růstu o 7 % y/y na celkových 26,2 mld. USD. Nepotvrdily se tak obavy, že růst průmyslové divize o 8 % y/y během prvního kvartálu byl pouze jednorázovým výkyvem daný jen velmi příznivou srovnávací základnou.

Tahouny pozitivního vývoje u průmyslové divize byly zejména segmenty Aviation s 15 % y/y růstem výnosů na 6,1 mld. USD a Power & Water, kde se výnosy zvýšily o 10 % y/y na 6,3 mld. USD. Odhady přitom počítaly s výnosy pouze 5,9 mld. USD jak pro Aviation tak pro Power & Water. Mírné zklamání z významnějších součástí průmyslové divize přinesl Energy Management, kde výnosy poklesly o 6 % y/y na 1,86 mld. USD. Čekala se přitom stagnace. Marže provozního zisku u průmyslové divize doznaly mírného zlepšení oproti loňskému roku. Vzrostly o 20 bazických bodů na 15,5 %, a to zejména díky zlepšení v segmentu Oil&Gas a Aviation. Celkem provozní zisk průmyslové divize vzrostl o 9 % y/y na 4,2 mld. USD.

Vývoj finanční divize GE Capital však již tak pozitivní nebyl. Výnosy zde klesly o 6 % y/y na 10,2 mld. USD a provozní zisk o 5 % y/y na 1,7 mld. USD. Očekávány byly přitom výnosy v objemu 10,5 mld. USD a provozní zisk 1,8 mld. USD. Jde tak o ostrý rozkol oproti vývoji v průmyslové divizi, která naopak přinesla potěšující čísla.

Vedení GE zopakovalo svůj závazek nadále zvyšovat význam průmyslové divize na úkor GE Capital. Kromě převzetí některých aktiv francouzského Alstomu k tomu poslouží i plánované červencové IPO 15 % dceřiné společnosti Synchrony spadající právě pod GE Capital. V rámci primárního úpisu by měl General Electric získat kolem 3,1 mld. USD (1 % své současné tržní kapitalizace), přičemž kompletní spin-off bude proveden v průběhu příštího roku. Ještě v průběhu letošního roku by přitom měly být oznámeny další divestice.

Celkově dnes zveřejněné výsledky považujeme za lehce negativní díky slabším výsledkům GE Capital. Současná záporná reakce akcií (-1,2 % na 26,3 USD) je však dle nás jen krátkodobá. Hlavní divize, na které GE staví svou budoucnost, přinesla povzbudivá data a ani celoroční výhled se nikterak nezměnil.

Kompletní analýza ke stažení zde. zde. (491,68 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář