Fortuna: Predikce výsledků hospodaření za 3Q 2015

04.11.2015 8:28:23

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejní Fortuna již tento čtvrtek, a to ještě před zahájením obchodování na BCPP. Společnost se v lichých čtvrtletích omezuje na report pouze po úroveň EBITDA. Nedozvíme se tedy, jakým způsobem se vyvíjel provozní zisk či zisk čistý. 

Co do objemu přijatých sázek by mělo jít o další úspěšné čtvrtletí, přičemž očekáváme jejich růst o 32 % y/y na 208,5 mil. EUR. Na tak výrazném meziročním navýšení se přitom dle našich odhadů budou podílet všechny trhy, kde Fortuna působí. Nejcitelnější nárůst predikujeme na slovenském trhu, kde tamní online kurzové sázení podpořilo zrušení manipulačního poplatku. Přijaté sázky na Slovensku by se tak měly navýšit o 47 % y/y na 59 mil. EUR. V České republice odhadujeme posílení přijatých sázek o 27 % y/y na 118 mil. EUR a v Polsku o 32 % y/y na 27 mil. EUR. Příčinou tak silných čísel je pokračující nárůst obliby online sázek.

Investoři však budou nejvíce zvědaví na to, jak vysoký podíl z přijatých sázek zůstal ve firmě. Marže hrubých výher byly přitom v průběhu prvního pololetí extrémně nízké, což bylo způsobeno vlivem již zmíněného zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a hlavně nepříznivým vývojem sportovních utkání, ve kterých se v nadprůměrné míře dařilo favoritům. Sázkaři tak velmi často vyhrávali a marže Fortuny se tenčily.

Předpokládáme, že za 3Q se marže zvýšily na 16,5 % oproti 14,9 % z 2Q. Stále půjde o v historickém srovnání poměrně nízkou ziskovost, přičemž za 3Q loňského roku marže firmy na úrovni hrubých výher dosáhly téměř 20 %. Díky téměř třetinovému nárůstu objemu přijatých sázek by však i takto nízká marže měla stačit k mírnému meziročnímu navýšení hrubých výher. Na úrovni výnosů vidíme naopak mírný pokles kvůli změně ve vykazování zdanění kursových sázek v ČR. Dle dřívější metodiky by výnosy naopak o 7 % y/y vzrostly.

Mezikvartální navýšení marží bude klíčové pro splnění letošních již jednou snížených celoročních cílů. V opačném případě by se mohl management uchýlit k dalšímu profit warningu. V naší predikci s tímto scénářem nepočítáme, přičemž námi očekávaná úroveň hrubých marží na 16,5 % by stále poskytovala určitou naději na splnění výhledů.

Kompletní predikce ke stažení zde. zde. (391,15 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář