Fortuna: Predikce výsledků hospodaření za 1H 2012

28.08.2012 12:33:01

Letošní rok byl co do sázkových příležitostí velmi bohatý a ve druhém kvartále promluvilo do hospodaření Fortuny konání fotbalového šampionátu. Na sázkách týkajících se šampionátu EURO 2012 Fortuna vybrala 17 mil. EUR, nicméně na úroveň Gross Win (GW) to bude mít jen minimální vliv. Dařilo se totiž favoritům a Fortuna tak na výhrách vyplatila 14 mil. EUR.

Celkově předpokládáme nárůst objemu přijatých sázek na 226 mil. EUR, tj. 8% nárůst oproti 1H 2011. Hlavním trhem stále s přehledem zůstává ČR s přijatými sázkami 130,3 mil. EUR (sportovní sázky plus loterie) s meziročním nárůstem o 17 %. Ten byl způsoben jednak vyšším zájmem o sázky způsobeným pořádáním fotbalového šampionátu a jednak provozem loterie. Na Slovensku ale očekáváme pokles přijatých sázek o 11 % yoy kvůli ztrátě několika velkých klientů Fortuny, což společnost indikovala již v prvním kvartále letošního roku. O 20 % se dle našich odhadů zvýšil objem přijatých sázek na polském trhu, kde nadále dochází k rozvoji internetového sázení.

U GW marží očekáváme pokles o 4,4 pb oproti prvnímu kvartálu až na 22 %. Slabší marže je způsobena hlavně vysokým objemem výplaty výher na EURO, což bylo ještě umocněno vyplácením různých bonusů pro nové hráče. Zejména díky silným maržím GW z 1Q bude však celková marže za 1H 2012 i tak silnější než za 1H 2011. Celkový GW očekáváme meziročně o 17 % vyšší na 56 mil. EUR.

Celkové výnosy, tedy hrubé výhry po odečtení odvodů a upravení o ostatní výnosy, budou dle nás následovat vývoj u GW a také předvedou dvouciferný nárůst oproti loňským číslům. Na úrovni EBITDA ovšem uvidíme znatelný pokles kvůli platnosti nové sázkové daně v ČR, jejíž dopad odhadujeme na zhruba 5,6 mil. EUR. Bez tohoto negativního faktoru by vykázala i EBITDA dvouciferný meziroční růst. Vyšší oproti 1H 2011 bude i ztráta z provozu loterie, tu odhadujeme na 2,5 mil. EUR

Provozní i čistý zisk kvůli dopadům nové daně budou obdobně pod tlakem, meziročně počítáme s jejich snížením o 15 % resp. 20 %. U komentáře managementu jsme velmi zvědaví na informace ohledně projektu loterie. Zájem o ni byl totiž ve druhém kvartálu velmi nízký a její trvání nadále působí negativně na celkové hospodaření společnosti.

Kompletní predikce výsledků za 1H 2012 ke stažení zde. zde. (528,66 KB)

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář