Fortuna: Flash analýza výsledků za 1H 2011

25.08.2011 18:31:04

Dnes zveřejněné výsledky sázkové kanceláře Fortuna Entertainment Group potvrdily růstový trend v oblasti sportovního sázení, poprvé do výsledků promluvila také loterie, prozatím pouze ve formě stíracích losů. Celkově však ukazatele firmy nedosáhly na naše odhady a hodnotíme je proto mírně negativně.

Celková výše přijatých sázek dosáhla za 1H celkem 209,0 mil. eur. (+9,1%) Je to sice hodnota menší než náš i tržní odhad, nicméně meziročně vidíme, že přijaté sázky společnosti stále rostou. Růstovou tendenci vykázaly také hrubé výhry (gross win, GW), ty dosáhly celkově 47,9 mil. eur, což je také hodnota pod naším i tržním odhadem, ale podobně jako u přijatých sázek vidíme meziroční zlepšení. Oproti našim odhadům byl Gross Win horší na Slovensku a v Polsku, lepší naopak v ČR. Výnosy (tedy gross win po odvodech) dosáhly 41,9 mil. eur (+6,5% y/y), tato hodnota je sice stále menší, ale již téměř rovna našim i tržním odhadům. Naopak prohloubení rozdílu vidíme u provozního zisk EBITDA (11,9 mil. eur, +2,4%). Zmírnění rozdílu proti odhadům vidíme následně u čistého zisku, který dosáhl 8,6 mil. eur (+19,3% y/y).

Ne zcela přesvědčivý vývoj EBITDA přisuzujeme zejména negativnímu překvapení u položky ostatních provozních nákladů. Za 1H firmě klesly hrubé výhry z retailového sázení o 6,0% y/y na 32,8 mil. eur, ovšem tento pokles byl více než vyvážen růstem GW z online sázek, ten narostl o 39,6% na 14,6 mil. eur. Pokračuje tak růst podílu on-line GW.

Firma poprvé zveřejnila také údaje za loterii, v 1H však do segmentu loterie spadá pouze prodej stíracích losů, loterie Loto byla spuštěna až v červenci. Přijaté sázky z loterie v 1H dosáhly 0,776 mil. eur, což je vyšší hodnota než náš odhad 0,404 mil. eur, nicméně celkově je tento segment prozatím zanedbatelný. K loterii Loto Fortuna příliš neřekla, ovšem podstatné věci jako přijaté sázky a hrubé výhry jsou dostupnými informacemi, týdně sázející prosází cca 4 mil. Kč. Na vyhodnocení loterie je stále brzy, jasněji by mělo být po spuštění marketingové kampaně v září, své dosavadní cíle tržního podílu Fortuna potvrdila (do několika let 30% podíl), prozatím dosahuje podíl dle Fortuny 13%. Stíracích losů prodá Fortuna cca 100 tis. týdně.

Výsledky za 1H však nebyly jedinou informací, kterou Fortuna dnes investorům představila. Zároveň oznámila, že vstoupila v jednání o koupi polských aktivit sázkové společnosti TipSport. Podíl TipSportu na polském trhu dosahuje menších jednotek procent, aktuální podíl Fortuny přibližně 30%, dohromady by tak měla firma cca třetinový podíl. Akvizicí by se však zvýšil přibližně o polovinu počet retailových poboček (nyní jich má Fortuna cca 380). Na konferenčním hovoru zaznělo, že by se objem transakce mohl pohybovat přibližně ve stovkách tisíc eur, tj. není to věc z pohledu celé firmy významná. Posílení přítomnosti v retailu by však Fortuně zřejmě vylepšilo pozici pro očekávané spuštění on-line sázení v Polsku, které nyní čeká na udělení licence a mělo by být spuštěno na přelomu let 2011-2012. Fortuna očekává, že GW z on-line sázení v Polsku dosáhne ročně 12-25 mil. eur. Celkově však dopad případné akvizice polské části TipSportu vnímáme neutrálně.

Celkově výsledky sice překonaly naše očekávání, ovšem na tržní odhady nedosáhly. Obchodování s akciemi se proto po převážnou část dne neslo v negativním duchu, na závěrečných +0,47% se akcie dostaly až v poobchodní aukci. Další výsledky, za 3Q 2011 by Fortuna měla zveřejnit 3. listopadu 2011.

Kompletní flash analýza ke stažení zde zde.

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

Celý ranní komentář z trhu z 12. 5. v pdf

stáhnout komentář