Fortuna: Flash analýza výsledků hospodaření za FY 2014

05.03.2015 16:07:22

Hospodářské výsledky Fortuny mírně zaostaly za našim očekáváním, nicméně rozdíl je spíše kosmetický a nepřikládáme mu tedy příliš vysokou váhu. Celkové přijaté sázky za uplynulý rok se zvýšily o 18,5 % y/y na 672,4 mil. EUR, což silně překonalo managementem v březnu uváděných 645 mil. EUR. Zásluhu na tak výrazném růstu měl zejména klíčový český trh, kde došlo k posílení přijatých sázek o 23 % y/y na 397,7 mil. EUR. Příznivě se však vyvíjel i slovenský (+12,7 % y/y na 167,7 mil. EUR) a polský trh (+18,1 % y/y na 87,6 mil. EUR).

Jedinou významnější položkou, která překonala naše optimisticky laděné odhady, byly hrubé výhry. Příčinou byly vyšší než očekávané marže za 2H, konkrétně 19,7 % oproti námi odhadovaným 19,2 %.

Výnosy posílily mírnějším tempem oproti růstu přijatých sázek, a to zejména kvůli v meziročním srovnání nižším maržím hrubých výher. Ještě slabší růst je patrný na čistém zisku, což je dáno hned několika vlivy. Klíčovým byl nárůst provozních nákladů o 15,4 % y/y na 81,2 mil. EUR, na čemž se nejvíce projevilo navýšení ostatních provozních výdajů, konkrétně o 22,3 % y/y na 40,3 mil. EUR. Příčinou tohoto růstu výdajů byly hlavně vyšší výdaje spojené se zatraktivněním online sázení.

Hlavní kurzotvornou novinkou ale nebyly samotné mírně horší výsledky hospodaření. Management totiž překvapil akcionáře revizí dividendové politiky, v rámci které by mělo dojít k „výraznému“ snížení aktuálně platného dividendového výplatního poměru. Konkrétní nové pásmo bude zveřejněné až na pozvánce k letošní valné hromadě, jejíž rozeslání očekáváme v druhé polovině dubna.

Dalším silným negativem je oznámený výhled hospodaření na letošní rok. Firma sice počítá s poměrně solidním růstem přijatých sázek o 9 % y/y na 730 mil. EUR, nicméně na úrovni EBITDA by mělo dojít k poklesu o 20-25 % y/y. Důvodem je zrušení manipulačního poplatku na Slovensku, které by samo o sobě mělo letošní EBITDA snížit o zhruba 6 mld. EUR.

Mezi další zajímavosti, které zazněly na konferenčním hovoru s managementem, jistě patří i zmínka o možném rozšíření aktivit firmy do dalších zemí regionu střední a východní Evropy, pokračující navyšování investic do nové platformy či větší očekávaný růst na polském trhu v případě uzákonění tvrdší regulace vůči nelegálním sázkovým kancelářím.

Kompletní analýza ke stažení zde. zde. (435,68 KB)

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.